Medicína

Jak nám prospějí probiotika

Sbírání lístečků

O probiotikách slýcháme často. Co jsou ale vůbec zač a jaký mají pro naše zdraví přínos? Jde vlastně živé „přátelské“ bakterie, které obnovují a udržují přirozené osídlení trávicího ústrojí, udržují správný poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi a působí příznivě na zažívání.

Zásadní význam pro naše zdraví má zdravá střevní mikroflóra, kterou tvoří stovky druhů mikroorganismů. Tuto harmonii může narušit například nevhodná strava či užívání antibiotik. Pomoci ji znovu obnovit nám mohou právě probiotika.

Pokud je narušení střevní mikroflóry jednorázové, stačí na jeho úpravu většinou krátkodobé užívání přípravků s obsahem zdraví prospěšných bakterií. Vhodné je užívat probiotika například při každém podání antibiotik, po dietní chybě provázené nadýmáním a plynatostí nebo při cestování do zahraničí.

Vybírejte pečlivě

Probiotik je na trhu velká řada a je proto třeba věnovat jejich výběru velkou pozornost. Důležité je vědět, pro koho jsou vlastně určena. Od toho se totiž odvíjí i jejich složení. Některé výrobky mohou rodiče dětem podávat již od narození, jiné jsou vhodné od tří měsíců, ale na doporučení lékaře je lze využít i dříve. Další jsou pak určena výhradně pro dospělé a některá dokonce například pro starší padesáti let.

Složení střevní mikroflóry se totiž s věkem mění. Střevní mikroflóra zdravého dítěte dosahuje stejného složení jako u dospělých mezi 1. a 4. rokem života a nadále zůstává u zdravých lidí prakticky neměnná. Výjimkou jsou prospěšné bifidobakterie, jejichž množství s přibývajícím věkem klesá. V důsledku toho dochází u seniorů k poruchám trávení, nedostatečnému vstřebávání živin z potravy, snížení pohybů střeva, oslabení imunity.

Dobré je hledat na obalu výrobku i slůvko prebiotika. Často jde o těžko stravitelné nebo nestravitelné cukry, které se v tlustém střevě stávají substrátem pro „přátelské“ bifidobakterie. Pomáhají tak trávicí trakt rychleji a efektivněji těmito bakteriemi osidlovat.

A rada na závěr. Probiotika je vhodné kupovat výhradně v kamenných lékárnách, kde je jistota, že nejsou nejen prošlá, ale i byla uchována přesně podle doporučení výrobců. Probiotika špatnou úschovou totiž mohou velmi rychle ztratit svou účinnost.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: my.clevelandclinic.org/health/articles/14598-probiotics, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867417313715
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL