Medicína

Duben – orgánem měsíce jsou játra

Sbírání lístečků

V tomto měsíci, kdy je příroda v rozpuku a plná změn, jsou nejvíce ohrožená játra, která ovlivňují všechny orgány v těle. Jak jim můžete prospět?

Játra ovlivňují šlachy a svaly, jejich stav se odráží rovněž na nehtech rukou a nohou. A smyslovým orgánem, na kterém jsou patrné nedostatky v činnosti jater a žlučníku, jsou oči.

Určitě víte, že játra uchovávají krev, která se v nich shromažďuje a odtud se dostává do celého těla. Proto se jim ne nadarmo „přezdívá“ chemická továrna v těle. Všechny procesy v organismu se neobejdou bez vlivu jater, což je i dost pádný důvod, abychom si tento orgán náležitě hýčkali.

Jak poznáte oslabení jater?
Většinou začíná velmi pozvolně, například pálením žáhy, problémy se zažíváním, svalovou únavou, zvýšenou hladinou cholesterolu, změnami na nehtech (různé rýhování), pleť je bledá, zrak se zhoršuje. Lidé s poruchou žlučníku a jater jsou popudliví, plní hněvu až agrese.

Posilněte se!
Které potraviny dokážou podpořit práci jater? Východní medicína doporučuje konzumovat orgán, který je oslabený. Ač to zní trochu strašidelně, v případě jater je to velmi snadné.

  • Maso: doporučuje se konzumace jater králičích, vepřových, telecích, kuřecích – pokud možno z ekologického chovu zvířat, dále pak kachna, kuře.
  • Ryby: sladkovodní
  • Luštěniny: fazole mungo – avšak naklíčená
  • Obiloviny: pohanka, proso, špalda, rýže
  • Zelenina: zelený hrášek, artyčoky, chřest, kysané zelí, mrkev, celer, fenykl, česnek, pórek, bílá řepa, cibule, ředkvičky, kedlubny, všechny druhy zelených salátů
  • Ovoce: citróny, višně, jablka a hrušky se žlutým nebo červeným zabarvením
  • Mléčné výrobky: zakysané
  • Koření: kurkuma, nové koření, hřebíček
  • Ostatní: zelené olivy, dýňová semínka, sezamový olej, olivový olej, rýžový olej

Pozor! Při očistě jater nepijte alkohol!

Preventivní opatření
Ať už máte problémy s játry, anebo jim chcete předejít, prospěje vám nápoj k pročištění jater: Každé ráno po dobu tří týdnů vypijte sklenici čerstvé mrkvové šťávy se lžící olivového oleje, za studena lisovaného, a s vymačkanou půlkou citrónu. Mrkvová šťáva je bohatá na betakaroten, který mají rády oči.

Protáhněte se!
Tělesná energie v zimních měsících do určité míry spala a tak je dobré ji začít zlehka oživovat. Cvičení by nemělo být vyčerpávající, tělo potřebuje svůj čas, aby se přizpůsobilo roční době a energie mohla začít postupně proudit zevnitř ven. Ideální jsou procházky, jízda na kole nebo obyčejné protahování. A co vám ještě udělá dobře? Pravidelné olejové masáže, které uvolní nejenom svaly, ale i stagnující emoce.

Text: Hana Bednářová, www.doprejsi.cz
Foto: iStock
3. 2. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků