Zelená lékárna

Fialky: pomáhají při kašli i na akné

Sbírání lístečků

Ačkoli jsou fialky považovány spíš za okrasné květiny s příjemnou vůní, využívají se i v léčitelství. Violky jsou jedněmi z prvních květin jara a často je najdeme i v blízkosti lidských sídel.

Violka vonná (Viola odorata), častěji přezdívaná fialka, je vytrvalá rostlinka s květy zbarvenými sytě fialově. Občas najdeme ale i světlejší nebo úplně bílé variety. Od ostatních violek ji poznáme jak podle barvy, tak i podle nezaměnitelné vůně.

Léčivé účinky violky vonné

Podle webu achs.edu se fialky používají vnitřněproti neustávajícímu dráždivému kašli, pro podporu vykašlávání, při zánětu plic, na astma. Fialky jsou protizánětlivé, působí jako mírné diuretikum. Zevně pak na kožní choroby (akné, lišej, opary), při popálení od slunce, proti revmatismu a dně (olej) a při nadměrném vypadávání vlasů (omývání nálevem nebo odvarem).

Dávkování violky vonné:

Pro vnitřní použití využíváme nejčastěji nálev z kořenů, květů nebo celé natě. Pro přípravu nálevu použijeme 1 lžičku (v případě květů lžíci) na 0,25 l vody. Zalejeme horkou vodou a necháme luhovat 10 (květy) – 15 (kořen) minut. Pijeme 3x denně.

Zevně použijeme odvar (5 minut vaříme a necháme ještě 10 minut louhovat), obklady nebo olej (do 0,5 l mandlového oleje naložíme 2 hrsti fialkových květů, necháme alespoň týden stát na tmavém místě, když květy vyblednou, přecedíme).

Pozor, při předávkování způsobuje violka nevolnost, děti by neměly naráz dostat víc než několik květů. Není doporučováno dlouhodobé používání.

Další zajímavosti o violce vonné

Na jaře můžeme čerstvé lístky a květy fialek přidávat do salátů, pomazánek a polévek – zvlášť květy vypadají v jídle zajímavě a lákavě. Také se z nich vyrábějí bonbony a fialky v cukru.

Ve starověkém Řecku se fialky používaly zejména na psychické problémy – vdechování jejich vůně mírnilo zlost, závratě, migrény a pomáhalo při nespavosti.

Fialky se používají i v kosmetice.

Kdy sklízet a jak uchovávat violku vonnou

Z violek můžeme sklízet v podstatě všechny části, abychom však tyto vytrvalé rostliny příliš nepoškodili, je vhodnější zůstat u květů, případně u natě. Fialky kvetou v březnu až dubnu v závislosti na jarním počasí. V této době se je tedy vydáváme sbírat (oddenky bychom případně sbírali na podzim). Nasbírané květy nebo nať sušíme při teplotě do 35oC nebo přirozeným teplem ve stínu. Uchováváme v uzavřených vzduchotěsných nádobách na tmavém místě. Další možností je výroba fialkového oleje nebo zamražení květů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: achs.edu/blog/2022/07/08/science-supports-violas-traditional-medicinal-value/, www.pestovani.in
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků