Medicína

Genitální bradavice: pohlavní onemocnění číslo jedna

Sbírání lístečků

I když nejde o žádnou legraci, nejrůznější pohlavně přenosné choroby se velice pěkně označují – říká se jim nemoci z rozkoše. Což platí i pro problém zvaný condylomata acuminata neboli genitální bradavice.

Právě o této chorobě prof. MUDr. Jana Herzogová, CSc., přednostka dermatovenerelogické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce, říká – je to současné pohlavní onemocnění číslo jedna. „ Ano, při diskusi o tomto tématu člověka asi přejde chuť na sex, ale podle mého názoru je důležité o této otázce hovořit, neboť v posledních 10 letech vzrostl výskyt onemocnění genitálními bradavicemi o více jak 70 procent,“ uvádí odbornice.

 

Postihuje hlavně sexuálně aktivní lidi

Genitální bradavice jsou virovým onemocněním, které vzniká nákazou lidskými papilloma viry (HPV), jež zasahují jako otrávený Amorův šíp ženy i muže. Navíc onemocní-li touto chorobou těhotná žena, nedá se vyloučit ani nákaza novorozence, což by ho v mezních případech mohlo dokonce ohrozit na životě.


„Genitální bradavice se přenášejí téměř výlučně pohlavním stykem, kde se nejedná pouze o vaginální pohlavní styk, ale k přenosu může dojít i při takzvaném pettingu, nebo análním, či orálním sexu. Inkubační doba se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, ale může být i několik let a nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stádiích přetrvává v organizmu po celý život. Mezi nejvíce postižené skupiny patří mladé ženy okolo dvacátého roku věku a homosexuálové,“ upřesňuje MUDr. Hercogová.

 

Jak se léčí?

Podle přednostky se u nás pacienti dosud léčili u odborníka, kdy šlo o aplikaci například kryoterapií tekutým dusíkem či kyselinou trichloroctovou, anebo pak chirurgicky včetně CO2 laseru. Nově se však začíná používat speciální mast obsahující takzvané sinecatechiny – extrakty ze zeleného čaje s protizánětlivými a protivirovými účinky. „Výhodou této léčby je vysoká účinnost léčivého přípravku a možnost aplikace pacientem v domácích podmínkách. Kromě flexibility přináší tento způsob léčby pacientům jednoznačně i výhodu naprosté intimity a soukromí,“ zdůrazňuje. Nutno však podotknout, že genitální bradavice nelze stoprocentně vyléčit. Smyslem léčby tedy není „vymazání“ viru z těla, ale odstranění příznaků, které způsobuje, tedy vymizení kožních či slizničních projevů.

 

Vsaďte na prevenci

Asi jen málokdo by pojal prevenci natolik razantně, že si řekne – až do konce svého života budu sexuálně abstinovat. Rovněž je férové říci, že kondom může eliminovat možnost přenosu HPV virů, ale nepředstavuje absolutní ochranu. I přersto je nejdůležitější dodržovat zásady bezpečného sexu, nestřídat partnery a myslet rovněž na intimní hygienu.

Přirpavila: Marcela
Foto:iStock
19. 10. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků