Medicína

Hepatitida C: co o ní víte?

Sbírání lístečků

Žloutenka, jak se lidově říká hepatitidě, není jen jedna. To ví asi každý. Ale víte také, kterými cestami se právě „céčko“ přenáší a zda proti němu existuje ochrana?

Zatímco hepatitida A se nejčastěji přenáší nakaženými potravinami nebo vodou, případně nedostatečnou hygienou (odtud přezdívka „nemoc špinavých rukou“), „céčko“ to má jinak. Jak? Prozradíme vám to záhy, neboť tento fakt je obecně známý pouze třetině české populace.

Hlavně krví

Hepatitidou C se člověk může nakazit při kontaktu s infikovanou krví. Před přibližně 25 lety a dále se lidé mohli nakazit při krevní transfuzi, protože krev se netestovala na potenciální přítomnost viru HCV, jako dnes. Největším zdrojem nákazy v současnosti se stávají hlavně nesterilní injekční jehly při nitrožilní aplikaci drog (proto pozor na dětských hřištích, na lavičkách v parku a podobně). Dále se můžete nakazit třeba i při tetování a piercingu s použitím nesterilních nástrojů či při rizikovém sexu.

Pozor na čísla

Hepatitida typu C mezi žloutenkami vede. Například vloni se v ČR registrovalo zhruba 1600 nových případů onemocnění hepatitidou, přitom z tohoto počtu více než polovinu představovalo právě „céčko“. Odhaduje se, že u nás trpí hepatitidou C přibližně 20 000 lidí, bohužel většina z nich ani netuší, že jsou nemocní a představují potenciální zdroj nákazy.

Skrytá hrozba

Virus žloutenky typu C doputuje k jaterním buňkám krví, v tomto orgánu se rozmnoží a opět se uvolní do krve. Jaterní buňky přestávají pracovat, hrozí cirhóza jater a následně až selhání tohoto orgánu. Problém je však v tom, že choroba se ne vždy „hlásí“, často probíhá bez příznaků. A když se na to po čase přijde, spíše náhodou, můžou být játra už vážně poškozená.

Prevence je nejlepší

Pokud si člověk není jistý, nejlepší je absolvovat test na vyšetření možné přítomnosti viru v těle. Hepatitida C se v současnosti léčí kombinací interferonu s přímo působícími antivirotiky. Přiznejme si ovšem, že tato léčba není vždy úspěšná, proto se opakuje a vyloučit se nedají ani negativní vedlejší účinky. Očkování proti hepatitidě C není možné, proto se jako nejlepší prevence jeví prevence.

Více o hepatitidě C se z dozvíte z informační kampani, která aktuálně probíhá v pražském metru C. A pokud tímto metrem nejezdíte, nebo nejste z Prahy, mrkněte na tyto webovky: www.cecko-neni-jen-trasa-metra.cz. Ostatně vědět vice se vždycky vyplatí.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
23. 11. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků