Zelená lékárna

Jak nám prospěje hřebíček

Sbírání lístečků

V kuchyni se bez něj málokdo obejde; hodí se do sladkých pokrmů i mnoha nápojů. A když už ho máte doma, zkuste ho také využít pro své zdraví.

Hřebíček nabízí řadu prospěšných složek, zejména silice, dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, olej a jiné užitečné látky. Působí dezinfekčně a antibakteriálně.

Předcházejte potížím

Voňavé koření můžete použít ještě dříve, než vás začne něco trápit. Mimo jiné totiž působí antibakteriálně a doporučuje se i jako prevence zubního kazu a rovněž paradentózy. Hřebíčkovou tinkturu si můžete koupit, nebo si ji doma vyrobit.

Pro vlastní výrobu potřebujete 10 g hřebíčku a polovinu tyčinky skořice, vše naložte do 0,5 litru minimálně šedesátiprocentní lihoviny. V uzavřeném stavu odložte na 10 až 14 dnů, následně přeceďte a přelijte do lahvičky s uzávěrem. Nic nezkazíte, když zuby či dásně, případně obojí, budete několikrát denně potírat.

Zvládnete to také

Ještě snazší to budete mít s éterickým hřebíčkovým olejem. Do sklenky s vodou dejte třeba i jednu kapku a rázem si vyrobíte antibakteriální ústní vodu. Nebo do tohoto oleje namočte vatový tampon a jím potírejte bolavou dáseň či zub.

Další použití hřebíčku

Hřebíček se může přidávat rovněž do kloktadel a inhalací, protože přispívá k úlevě při problémech s dýchacími cestami. A když z něj připravíte čaj či roztok, lze pak tekutinou potírat špatně se hojící kožní rány. Rovněž se uvádí, že výtažky z tohoto koření se přidají k přípravkům na revma.

Koření pro váš půvab

Máte-li rády přírodní prostředky, vyzkoušejte náš další tip – nálev, který prospívá očnímu okolí. Pro něj budete potřebovat 5 hřebíčků, které přelijte přibližně čtvrt litrem vařící vody. Přikryjte a 10 minut nechte luhovat. Do výluhu následně namáčejte vatový tampon a ošetřujte jím okolí očí, a to několikrát denně.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Herbář léčivých rostlin 2, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1999
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků