Wellness

Hypoalergenní šperky pro alergiky

Sbírání lístečků

Řada šperků může při kontaktu s pokožkou začít reagovat, respektive sloučeniny kovů obsažené ve špercích, což však ještě nemusí znamenat alergii na šperk.

Šperk tak sice třeba ztrácí svůj lesk a může dokonce zanechat barevné stopy na pokožce, ale mezi skutečné alergické projevy patří nateklá zarudlá pokožka, která může svědit nebo i pálit. Mnohdy se objevují i bolavé puchýřky naplněné hnisem.

Kovem, který nejčastěji způsobuje alergické reakce kůže, je nikl, který se pro svou bílou barvu přidává do řady kovových sloučenin, aby podpořil metalický vzhled a lesk.Podle průzkumů je skoro 15 % populace arlegická na nikl, který je součástí stříbrných šperků. Nejen stříbrné šperky však obsahují nikl, ale i běžná bižuterie jako třeba sponky do vlasů nebo i kovové knoflíčky.

Pokud jste si tedy již na své kůži všimli přecitlivělosti na některé typy kovů, je dobré zvolit hypoalergenní kovy a šperky, které neobsahují příměsi kovů, které mohou alergii způsobit. Mezi takové šperky patří například šperky z platiny, titania, chirurgické oceli, šperky s příměsí mědi nebo zlaté šperky z 18 karátového zlata.

Nejlepším řešením proti alergii na kov je samozřejmě vyhnout se úplně nošení šperků s kovy, které alergie způsobují. Nebo alespoň nošení omezte na co nejkratší dobu a šperky, které vám způsobují přehnanou alergickou reakci kůže noste pouze příležitostně. Dobrý trik můžete zkusit například u náhrdelníku, který se nemusí vždy dotýkat citlivé kůže dekoltu, ale kontaktu s kůží může bránit třeba tričko nebo šaty.

Mezi oblíbené šperky, které nemohou alergikům ublížit, patří například i perly, takže pokud chcete sobě nebo komukoli udělat radost krásným šperkem a nejste si jistí, zda nemá alergii na některý typ kovu, zvolte určitě perlový náhrdelník. Kůže člověka citlivého na různé typy kovů bude díky perlám vystavena mimo nebezpečí.

Obzvlášť pokud kupujete šperk jako dárek vašim milovaným, měli byste se informaci o alergii na kovy zkusit zjistit předem. Třeba se nenápadně zeptat předem nebo se v obchodě informovat o možnosti výměny šperku, pokud by obdarované osobě způsoboval nějaké zdravotní problémy.

 

Komerční prezentace
Foto: Eppi
2. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků