Medicína

Infarkt a třicátníci

Sbírání lístečků

Je vám něco mezi třiceti a čtyřiceti lety a říkáte si, že taková věc jako infarkt se vás nemůže týkat? Bohužel nemáte pravdu. Poradíme vám, na jaké varovné signály si dát pozor.

Jste často unavení nebo špatně spíte? I tyto zdánlivé drobností můžou avizovat počáteční známky anginy pectoris s možným rizikem vzniku infarktu.
 

Co je nejhorší?

Ne vždy se infarkt hlásí typickou bolestí za hrudní kostí. Někdy se dostaví úplně nečekaně, v době, kdy si připadáte zdraví, protože vás nic nebolí. A jindy ho avizují příznaky-nepříznaky jako už zmiňovaná únava, také dušnost, celková tělesná slabost, nevolnost, někdy zvracení. V těchto případech vzniká skutečně problém: podobné příznaky se vyskytují i u jiných chorob nebo zkrátka v době, kdy je toho na vás moc. Jen málokdo v první chvíli pomyslí na to, že se blíží infarkt.
 

Co říkají čísla

Infarkt myokardu není výhradně problémem starší generace. Pokud se zaměříte na věkovou skupinu 30 až 40 let, zjistíte, že muži trpí touto chorobou až čtyřikrát častěji než ženy. Ovšem dalším alarmujícím číslem je zjištění, že za posledních 10 let stoupl počet nemocných žen dokonce o 40 procent (u můžu je to o 16 procent více). Proč?
„Příčin je mnoho a mohou být různé,“ uvádí MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči MZ ČR. „Dobrá zpráva ale je, že mnoho jich můžeme sami svým chováním ovlivnit – skladbou stravy a celkovým životním stylem dokážeme mnohdy více než pojídáním různých prášků.“ Další důležitým faktorem, na který nezřídka zapomínáme, je prevence. „Každý člověk by měl pravidelně navštěvovat praktického lékaře, který preventivní prohlídky zajistí. A v případě, že pojme podezření na hrozící riziko srdečního onemocnění, může pacienta odeslat ke specialistovi – kardiologovi.“
 

Infarktové předzvěsti

 

Vysoký krevní tlak

V ČR trápí zhruba 40 procent dospělých, u mužů je výskyt ještě častější. Nemoc se ale až do prvního infarktu nebo mozkové příhody vůbec nemusí projevit. Zhruba třetina pacientů o ní proto ani netuší. Měli byste také vědět, že ve skupině obézních žen jsou ohroženější dámy s tukem hlavně kolem pasu (příliš velké bříško) než ty, které tloustnou především okolo boků (silné hýždě a stehna). Rovněž vyšší hladina cholesterolu nebo cukrovka jsou důvodem k častějším návštěvám lékaře, abyste byli pod dohledem.

 

Stres

Když jste lidově řečeno na mrtvici (a přiznejme si, kolikrát denně tento stav zažíváme), ani si neuvědomujete, že se vyplavují stresové hormony do krevního oběhu, což nepříznivě působí na vaše srdce. Pro každého představuje stres něco jiného, takže nezývá, než se ho naučit zvládat. Pomáhají různé relaxační techniky a pohyb.

 

Nezdravý životní styl

Hodně sedíte, málo se pohybujete, možná také kouříte… Všechno špatně! Srdce potřebuje vzpruhu v podobě pravidelného sportování, určitě mu prospěje, když ho nebudete zatěžovat tučnými a nadbytečně sladkými pokrmy a o negativních následcích kouření už se popsalo stovky učených knih. Abyste se cítili v pohodě, začněte se změnou, která vám půjde nejsnáze – třeba se svižnou procházkou po dobu minimálně půl hodiny denně (stačí vystoupit z tramvaje o dvě tři stanice dříve). I malá změna vašeho životního stylu může přinést velké výsledky.
 

Připravila: Marcela Škardová
Foto: iStock
3. 11. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků