Zelená lékárna

Jablkové poselství

Máte rádi naše tradiční ovoce, jen vám připadá obyčejné? Ale i jablka v sobě skrývají léčivé síly. Což dobře věděli naši předci, kteří denně snědli jedno až dvě. Co myslíte, proč asi?

Chtěli se totiž vyvarovat vysokého krevního tlaku a riziku potenciálního infarktu. Ale důvodů proč si dopřávat toto zdánlivě obyčejné ovoce v pravidelných dávkách, je mnohem více.

 

Jablko symbol vášně?

Jablko je opředeno spoustou mýtů a bájí. Symbolizuje plodnost, sexualitu, přitažlivost, živočišnost… Střežily ho právě bohyně lásky a plodnosti, a kdo ho snědl, měl zůstat věčně mladý. Díky svému tvaru se rovněž považuje za sjednocující element, protože připomíná zeměkouli.

 

Pochutnejte si

Naše tradiční ovoce obsahuje nejvíce užitečných látek ve slupce: vitamín C, železo, hořčík, draslík, karoten, vlákninu a nenasycené mastné kyseliny. Zhruba třetinu jablíčka tvoří pektin, který například přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a krevního tuku, v plodech lze najít i třísloviny léčící záněty sliznic střev. Zmiňovaný draslík přispívá ke správné funkci ledvin, posiluje činnost svalů a je důležitý i při přenosu nervových vzruchů. Jablko ovšem nabízí i další tělu prospěšné složky včetně vápníku, který tělo nejlépe využije, když se podává společně s vitamínem C a hořčíkem. A právě tyto tři složky nabízejí jablka ve vhodném poměru.

 

Jablka dokážou podpořit imunitu

… ale i srdce, krevní oběh a cévy – to je jejich hlavní poselství. Například lidé si dříve kyselá jablka orestovali na másle a konzumovali je právě na posílení organismu. Dále ještě přidejme zmínku, že jablečná dieta se nasazuje při poruchách trávení a zánětech žaludku a střev. Prý by ji měli zkusit také kuřáci, kteří chtějí skončit se svým zlozvykem, ovšem asi to nebude až tak jednoduché. Ostatně kde chybí pevná vůle, nepomůže ani rajské ovoce.

 

Čaj z jablečných slupek

Můžete ho pít jen pro osvěžení, jinak se doporučuje při horečkách, zánětech a při zvýšeném vylučování kyseliny močové. Přelijte 10 g čerstvých nebo sušených jablečných slupek 200 ml vroucí vody, nechte několik minut vyluhovat a sceďte. Pijte 2 až 3 šálky denně.

 

Jablečný sirup

Je vhodný pro uklidnění malých dětí, ale dopřejte si ho i tehdy, když řešíte kašel nebo chrapot.


Nakrájejte 1 kg jablek na čtvrtky, uvařte doměkka v 1 l vody a pak vymačkejte šťávu. Přidejte několik kostek cukru nebo lžičku medu a vařte na mírném ohni, dokud šťáva nezhoustne. Denně se doporučuje konzumovat až 4 čajové lžičky.

 

A co ještě?

Jablečné víno prospěje při zácpě, jablečná syrovátka mimo jiné čistí jazyk a uvolňuje hleny, jablečný obklad z čerstvě nastrouhaného plodu zabaleného v gáze ulevuje krevním výronům a jablečná dieta (vždy po 2 hodinách 200 g, denně máte sníst nejméně 1 kg jablek) se doporučuje při nadváze, otocích a zažívacích potížích, zejména při průjmu.
 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla nakladatelství Eminent
Foto: iStock
31. 10. 2020


Diskuze: příspěvků