Medicína

Jak bojovat s astma v domácnosti?

Sbírání lístečků

Astma je už poměrně časté nemocnění a trápí dospělé i děti. První příznaky se objevují už v raném dětství. Ale není se čeho obávat, malý nebo velký astmatik mu pouze mít u sebe své léky a také musí žít v domácnost, kde nic nebude způsobovat astmatické záchvaty. Jak zařídit domácnost pro astmatika, to se dočtete v našem článku.

Co to astma je?

Astma je onemocnění dýchacích cest a jeho příznaky jsou kašel, dušnost a pocit staženosti v oblasti hrudníku. Nebezpečné může být ve chvíli, kdy se neléčí nebo nemocný u sebe nemá potřebný inhalátor.

Na astma neexistuje žádný zaručený lék, pouze inhalátor a dodržování pokynů od lékaře. I tak se dá astma mírnit, zabraňovat astmatickým záchvatům a také dodržovat zásady, které nepovedou k jeho zhoršení.


Domácnost bez prachu

Udržovat pokud možno domácnost bez prachu je základním krokem pro vytvoření prostřední vhodného pro astmatika. Udržet domácnost bez prachu je v dnešní době prakticky nemožné, ale s pomocí kvalitního vysavače a pravidelného úklidu je možné eliminovat výskyt prachu na minimum.

Pravidelné vysávání podlah i koberců zajistí nejen odstranění prachu, ale také roztočů, bakterií a virů, kteří v prachu spokojeně žijí a vyvolávají právě astmatické a alergické reakce. Pravidelnému úklidu nesmí uniknout ani postele, matrace a hračky.

Nevysávejte pouze podlahu a koberce, ale zaměřte se také na gauč, křesla a postel. matrace pravidelně obracejte a perte její potah. To stejné platí i pro povlečení a lůžkoviny. To je potřeba prát minimálně na 60 °C a to jednou týdně.

Stejnou pravidelnou péči si zaslouží i hračky, především plyšové hračky. Ty jsou velkým lapačem prachu. Proto je také pravidelně perte, aby s nimi mohli vaše děti spokojeně usínat v postýlce.


Vysavač bojovník s prachem i roztoči

Na dokonalý úklid domácnosti, která bude bez prachu, plísní, bakterií a dalších škodlivých prvků, je potřeba mít pořádného pomocníka. Tím je vysavač s vodním filtrem. Ten díky speciální technologii dokáže nejen z podlahy, ale také ze vzduchu odstranit vše škodlivé a vytvořit tak čistý vzduch i podlahu.

Vodní vysavač veškeré nečistoty nasává do nádoby s vodou, odkud se nemohou nečistoty dostat zpět ven. Jakmile se jednou namočí už nemohou létat vzduchem. Proto jsou vysavače na vodu hlavní výbavou domácnosti pro astmatiky a alergiky.

Tyto profesionální vysavače neslouží pouze k úklidu podlahy nebo koberce, ale také si poradí s nečistotami na gaučích, křeslech, postelích nebo jiném čalounění. Odstraní tak roztoče a další alergeny s matrace i postele a ložnice bude pro naše zdraví bezpečná.

V neposlední řadě se vodní vysavač může pochlubit ještě další funkcí, a tou je čištění vzduchu. Vodní vysavače během úklidu totiž nasávají nečistoty, alergeny, bakterie a roztoče ze vzduchu a tím ho čistí. Navíc díky vodnímu filtru dodávají vzduchu potřebnou vlhkost a ještě dokáží domácnost provonět, jelikož se dá do vysavače dát vonná esence.
 

KP
Foto: promujdomov.cz

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků