Krása

Jak se zbavit pigmentových skvrn: pomůže peeling i laser

Sbírání lístečků

Trápí vás pigmentové skvrny? Máme pro vás přehled metod, které si s nimi poradí.

Chemické peelingy

Chemický peeling poslouží nejen ke „vygumování“ pigmentových skvrn, ale i ke zlepšení stavu pleti po akné. „Pomocí tohoto peelingu můžeme odstranit svrchní vrstvy kůže a tím i melanin. Chemický peeling nepůsobí na melanocyty, ani neovlivňuje tvorbu melaninu v těle. Ale vede k omlazení pokožky a zlepšení jejího vzhledu,“ uvádí MUDr. Monika Kavková.

Chemické peelingy spočívají v aplikaci roztoku s kyselinami na obličej či ruce. Tím se odstraní povrchové vrstvy kůže. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť.

Ošetření laserem

Ošetření laserem mají velmi podobný účinek, ale jsou přesnější, protože dermatolog lépe ovlivňuje intenzitu zákroku. Při ošetření se nad místy s hyperpigmentací přejíždí světlem s vysokou energií. Nejjemnější ošetření působí jen na epidermis (vrchní vrstvu pokožky), zatímco intenzivnější ošetření může zasáhnout i hlubší vrstvy kůže.

Laser dokáže rovnou zacílit na pigmentovou skvrnu, okolní tkáň nijak nepoškodí. Například se používá technologiie fungující na principu selektivní fototermolýzy, při níž laserový paprsek spaluje barvu v pigmentové skvrně,“ vysvětluje lékařka.

Kosmetické přípravky

V první řadě je potřeba používat na den přípravky se sluneční ochranou. V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které uvádějí, že zmírňují hyperpigmentace. Web myfacedr.com doporučuje vitamín C. Ten v kosmetice působí proti volným radikálům, které mohou způsobit hyperpigmentaci. Zároveň pomáhá snížit produkci melaninu v pokožce.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: myfacedr.com/blogs/posts/top-skincare-ingredients-hyperpigmentation, klinika Yes Visage, www.healthline.com/health/hyperpigmentation
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků