Medicína

Jak si ulevit při rýmě: vyberte vhodný přípravek a vyzkoušejte i bylinky

Sbírání lístečků

Rýma trápí v současnosti asi většinu z nás. Nucení na smrkání, nepříjemné bolesti, ucpaný nos a někdy i dutiny. Zjistěte proto, jak si nejlépe ulevit, na co si dát pozor.

V první řadě omezte pobyt v místech, kde je velká koncentrace lidí – dopravní prostředky, obchodní centra, kina apod. Pravděpodobnost nákazy v lese je mnohonásobně menší než v nákupním centru.

Přirozeným důsledkem otoku sliznic horních cest dýchacích včetně vývodů vedlejších nosních dutin je jejich „ucpání“. Vzniklý přetlak z nedostatečné ventilace dutin působí tlakové bolesti v čele, za kořenem nosu apod. V tomto případě pomohou přípravky s obsahem fenylefrinu, které jsou určeny k léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a bolesti vedlejších nosních dutin způsobené jejich zánětem,“ vysvětluje MUDr. Michal Lazák.

Prevence

Nejlepší prevencí je dobrý fyzický stav – kondice, kterou je nutno udržovat nejlépe otužováním, dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Otázka přínosu profylaktického podávání vitaminu C je předmětem diskusí, spíše se ale soudí, že zásadní preventivní vliv nemá. Účinnost volně prodejných přípravků na podporu imunitního systému nebyla dosud klinicky prokázána. Platí přiměřeně se oblékat, otužovat se v průběhu celého roku, dostatek pohybu, omezit stres v nejširším slova smyslu, zkrátka pěstovat zdravý životní styl.

Rýma i zánět hltanu, který se projevuje pálením v krku, jež rýmě předchází, jsou ve své akutní infekční formě vždy virového původu a vzhledem k anatomické blízkosti sliznic nosu a hltanu jde většinou o postižení obou těchto částí horních cest dýchacích. Zánět se rozšíří na celou oblast nosohltanu.

Přípravky, které uvolní ucpaný nos

Vhodnější formou než kapky, jsou nosní aerosoly, které lépe ulpí na sliznicích. Na druhou stranu, při správné aplikaci nosních kapek jejich zatečení do krku nehrozí. Kapky se aplikují ideálně vleže s hlavou v záklonu. V případě, že by vám jakákoliv nosní aplikace činila problémy, lze použít perorálně podávané přípravky s obsahem fenylefrinu,“ vysvětluje MUDr. Michal Lazák.

A dodává: „Akutní infekční rýma je virové onemocnění, proti kterému neexistuje kauzální léčba. Veškeré léčebné prostředky proti rýmě jsou pouze k symptomatickému ovlivnění – tedy ke zmírnění příznaků rýmy. Na samotný průběh a dobu trvání onemocnění nemají zásadní vliv.“

Bylinkářka Adrian White ze specializovaného webu Healthline.com radí několik tipů, jak ulevit ucpaný nos. Zkuste například automasáž, kdy si budete jemně třít místo mezi očima. Své dokáží rovněž inhalace. Použít můžete esenciální oleje jako eukalyptový, mátový, borovicový či tea tree. Můžete si uvařit a inhalovat bylinky. Nejčastěji se používá heřmánek. Pokud nemáte horečku a cítíte se dobře, můžete vyzkoušet teplou sprchu nebo koupel. Udržujte v bytě vlhčí vzduch. Do zvlhčovače nebo na mokrý ručník můžete nakapat eukalyptový nebo mátový esenciální olej.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: MUDr. Michal Lazák, www.healthline.com/health/how-to-stop-a-runny-nose, www.medicinenet.com/how_do_i_stop_sneezing_and_a_runny_nose/article.htm
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL