Medicína

Jak zvládnout 30. týden těhotenství? Pomůže vám zdravý životní styl

Sbírání lístečků

Porod se pomalu, ale nezadržitelné blíží. Naštěstí už jste v poslední fázi. Mohlo by vás snad ještě něco překvapit? Popravdě ano.

Třicátý týden těhotenství bývá poměrně drsný. Měla byste se připravit na podobné výkyvy nálad, jaké jste zažívala v prvním trimestru. A nejen na ně. Pravděpodobně vás potrápí více věcí. Každopádně jste jen krůček od chvíle, kdy poprvé spatříte své miminko. To vás udrží nad vodou.

Co se právě děje s vaším tělem?

Období 30. týdne těhotenství je poněkud turbulentní. Tělo se připravuje na porod, což má za následek zvýšenou hladinu těhotenských hormonů (proto ta náladovost). Vrchol dělohy se nyní nachází zhruba 10 cm nad pupíkem a bříško se nezadržitelně zvětšuje, takže pociťujete stále větší diskomfort při spánku. Ideální usínací poloha je na boku – nebrání volnému průtoku krve do orgánů.

Rostoucí bříško je příčinou změny těžiště, což se v praxi projevuje nemotorností. Naprosto běžné bývá svědění či pálení pokožky v oblasti břicha. Kůže se rychle roztahuje a jedinou možností, jak tyto nepříjemné pocity zmírnit, je mazat a hydratovat.

Proč nezanevřít na zdravé návyky?

Pálení žáhy, zadýchávání, nadýmání, časté močení, zácpa, nesoustředěnost… To je jen základní výčet projevů, se kterými se budete během 30. týdne těhotenství pravděpodobně potýkat i vy. Navíc vás neustále přepadají chutě na šílené kombinace nezdravých jídel. Měla byste si je snažit odepřít. Jak na malou kompenzaci za všechno to utrpení? Pokud je to ve vašich silách, snažte se stále dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Zdravá strava v těhotenství
Zdravá strava v těhotenství

Mějte na paměti, že strava by měla být během celého těhotenství pestrá – bez ohledu na aktuální stádium gravidity. Vaše tělo potřebuje dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny, vápník, železo, jód, magnézium a kyselinu listovou. Nezdravá jídla si dopřávejte jen s mírou a rozmyslem.

Komerční prezentace

Zdroj informací: modrykonik.cz
Zdroj fotografií: Modry konik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků