Zelená lékárna

Jidášovo ucho: houba, která vám prospěje

Z mnoha boltcovitek je nejznámější ta, které se přezdívá Jidášovo ucho. Houba skutečně napohled připomíná ucho, ale mnohem důležitější je její přínos pro naše zdraví.

Traduje se, že tuhle houbu lidé poprvé objevili na stromě, na kterém se oběsil zrádný Jidáš, ovšem další zdroje zase praví, že Číňané boltcovitky znali už dávno předtím. Těžko posoudit, kdo tedy byl první, ovšem pravdou zůstává, že Jidášovo ucho můžeme využít ve svůj prospěch i dnes.

 

Pro krásu i do kuchyně

Boltcovitky rostou na kmenech a větvích černého bezu, buků nebo vrb, ale i kdybyste žádnou z nich neobjevili v přírodě, houby jsou k dostání celoročně. Ostatně produkty z nich, mnohdy pocházející z Asie, se poměrně běžně prodávají v obchodech se zdravou výživou, případně i v lékárnách.

O užitečnosti těchto darů přírody svědčí i fakt, že se z nich dokonce před dvěma stovkami let zkoušely vyrábět pleťové krémy s vyhlazujícími a zklidňujícími účinky. Známější však byly v kuchyni, jako potrava se používaly už několik století před naším letopočtem.

 

Kdy vám pomůže?

Pojďme se však nyní zaměřit na prospěšnost Jidášova ucha z pohledu našeho zdraví. Obsahuje bílkoviny, minerály (nejvíce draslíku a vápníku, další v menším množství), tuky, cukry, ale i vlákninu. A proč toto „ucho“ konzumovat? Prospívá při bolestech zubů, břicha a dokonce prý podporuje i správnou činnost srdce. Rovněž ředí krev, zabraňuje trombóze, hodí se i při hemeroidech, které krvácejí, působí proti vysokému krevnímu tlaku. Dále pak obsahuje látky pohlcující volné radikály. Také se udává, že posiluje psychiku, ale i imunitu, a jak už jsme zmínili, příznivé účinky má i na naši pleť.

 

Příklady použití

Například na vysoký krevní tlak a kornatění cév bylinář Pavel doporučuje namočit 3 g sušeného Jidášova ucha do půl litru vody a nechat přes noc odstát, další den vše duste 1 až dvě hodiny na mírném plameni. Pokud by vám výsledný elixír zdraví nechutnal, oslaďte si ho a pijte 1 až 2 hrnečky před usnutím.

Při krvácejících hemeroidech zkuste smíchat 7,5 g sušených drcených hub s 15 g cukru a hned poduste opět 1 až 2 hodiny v půl litru vody. Vývar vypijte ve dvou dávkách.

A do třetice bylinář Pavel nabízí tip i pro maminky po porodu. Doporučuje, abyste 30 g Jidášova ucha nechali stát ve vinném otu a denně uživali zhruba 5 až 6 g.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé houby podle bylináře Pavla (vydalo nakladatelství Eminent)
Foto: iStock
21. 7. 2017


Diskuze: příspěvků