Zelená lékárna

Jidášovo ucho: posiluje psychiku i imunitu

Sbírání lístečků

Z mnoha boltcovitek je nejznámější ta, které se přezdívá Jidášovo ucho. Houba skutečně napohled připomíná ucho, ale mnohem důležitější je její přínos pro naše zdraví.

Traduje se, že tuhle houbu lidé poprvé objevili na stromě, na kterém se oběsil zrádný Jidáš, ovšem další zdroje zase praví, že Číňané boltcovitky znali už dávno předtím. Těžko posoudit, kdo tedy byl první, ovšem pravdou zůstává, že Jidášovo ucho můžeme využít ve svůj prospěch i dnes.

Pro krásu i do kuchyně

Boltcovitky rostou na kmenech a větvích černého bezu, buků nebo vrb, ale i kdybyste žádnou z nich neobjevili v přírodě, houby jsou k dostání celoročně. Ostatně produkty z nich, mnohdy pocházející z Asie, se poměrně běžně prodávají v obchodech se zdravou výživou, případně i v lékárnách.

O užitečnosti těchto darů přírody svědčí i fakt, že se z nich dokonce před dvěma stovkami let zkoušely vyrábět pleťové krémy s vyhlazujícími a zklidňujícími účinky. Známější však byly v kuchyni, jako potrava se používaly už několik století před naším letopočtem.

Kdy vám pomůže?

Pojďme se však nyní zaměřit na prospěšnost Jidášova ucha z pohledu našeho zdraví. Podle fytoterapeuta (absolvent studia léčivých rostlin na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové) Pavla Váni obsahuje bílkoviny, minerály (nejvíce draslíku a vápníku, další v menším množství), tuky, cukry, ale i vlákninu. Prospívá při bolestech zubů, břicha a dokonce prý podporuje i správnou činnost srdce. Rovněž ředí krev, zabraňuje trombóze, hodí se i při hemeroidech, které krvácejí, působí proti vysokému krevnímu tlaku. Dále pak obsahuje látky pohlcující volné radikály. Posiluje psychiku i imunitu.

Příklady použití

Například na vysoký krevní tlak a kornatění cév Pavel Váňa doporučuje namočit 3 g sušeného Jidášova ucha do půl litru vody a nechat přes noc odstát. Další den vše duste 1 až dvě hodiny na mírném plameni. Pokud by vám výsledný elixír zdraví nechutnal, oslaďte si ho a pijte 1 až 2 hrnečky před usnutím.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Léčivé houby podle bylináře Pavla, Pavel Váňa, Eminent 2003
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků