Medicína

Kdo vám dal do vínku vybarvení očí?

Zajímá vás, jak vzniká vybarvení vašich očí? Která část oka je pak z tohoto pohledu nejdůležitější? A zda se může barva v průběhu života měnit? Čtěte dál a dozvíte se to!

Mezi nejběžnější barvu očí patří hnědá, v menší míře pak zelená, modrá, dále šedá a různé odstíny nebo kombinace všech jmenovaných. Každému z nás se líbí něco jiného, avšak málo platné – co vám jednou příroda nadělila, nelze přirozenou cestou změnit.
 

Dědictví po předcích

Obecně se má za to, že barvu očí získáváme výhradně po svých rodičích, ale k nim je třeba ještě připočítat i vliv našich dalších předků. Geny, které jsme po předcházejících generacích zdědili, se promíchají a díky nim jsou oči určitým způsobem zbarvené. Ovšem ani vědci dodnes neodhalili tajemství všech genů, které to mají na svědomí. „Dědičnost barvy očí je totiž polygenní – to znamená, že genů pro barvu v těle je velké množství a všechny se vzájemně sčítají,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
 

Jako duha

Když se bavíme o barvě očí, myslíme právě duhovku – část oka, která obklopuje zornici. Z praktického hlediska je velmi důležitá, protože koriguje průnik světla okem. A právě duhovka obsahuje hodně pigmentu (barviva zvaného melanin) a její vybarvení určuje právě množství a hloubka uložení tohoto barviva. Například když má duhovka hojně pigmentu na přední i zadní straně, výsledkem je hnědá až hnědozelená barva, naopak obsahuje-li málo pigmentu nebo pigment na povrchu vůbec nemá, s největší pravděpodobností budete mít oči modré, případně šedomodré. Ale to stále není vše – konečný odstín ještě ovlivňují vlákna duhovky, tedy jejich velikost, hustota a uspořádání (pigment je ve formě hrudek, které pokrývají duhovková vlákna). A své přidává i samotná práce duhovky; podle toho, jak se smršťuje a roztahuje, se mění rozložení pigmentu.
 

S čím se narodíme

Víte, proč se většina bělošských dětí rodí se šedomodrou duhovkou? Tehdy totiž duhovka ještě nemá skoro žádný pigment, ten se vyvíjí až v průběhu prvních let. „V šesti měsících už je většinou patrné, jaké oči bude dítě mít, v jednom roce hustota melaninu představuje asi 50 procent hustoty dospělého člověka, a ustálí se asi ve 3. roce života dítěte. Pro zbytek života pak barva očí zůstává stejná,“ říká MUDr. Kristina Vodičková z oční kliniky NeoVize. Samozřejmě i v dospělosti se můžete setkat s drobnou změnou barvy, kdy se oči zdají být světlejší, nebo naopak tmavší. Jste-li zdraví, jde spíše o optický klam, způsobený třeba oblečením.
 

Kdy se oči mění?

Pokud vás třeba postihl šedý zákal a neléčíte se, v pokročilém stádiu nemoci dojde ke změně barvy. „Avšak nikoli na duhovce; mění se zbarvení zorničky z černé na šedou, zažloutlou nebo až bílou. Nehezké zašednutí oka v zornici lze odstranit nejběžnější operací v očním lékařstvím – šedého zákalu (katarakty). Ta vylepší nejen vzhled oka, ale hlavně zrak. Skutečnou změnu barvy duhovky můžou ovlivnit některé oční choroby, například v důsledku zánětu duhovky se její barva může změnit na zelenavou. Dále působí některé oční kapky – určitá antiglaukomatika (kapky proti zelenému zákalu) mají na svědomí při dlouhodobém používání zhnědnutí původně modrých očí,“ uvádí příklady z praxe MUDr. Lucie Valešová. Z pohledu zdravotního tedy jde o oční choroby, případně o úraz oka. 

Tak nezapomeňte – pokud by vaše oko náhle začalo měnit barvu, nechte si ho zkontrolovat očním lékařem, abyste co nejdříve podchytili případné onemocnění.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
1. 3. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků