Medicína

Kašel u dětí: druhy kašle a jejich léčba

Sbírání lístečků

S prvním zakašláním většina maminek zpozorní. Právě kašel je totiž často jedním z příznaků onemocnění dýchacích cest. Umíte odhadnout, o jakou nemoc se bude v souvislosti s kašlem jednat tentokrát? Kašel je nejčastěji vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách.

Rozlišujeme tyto druhy kašle

  • suchý, dráždivý, který dítě vyčerpává, namáhá jeho hrudník a břišní svalstvo.
  • vlhký s tvorbou hlenovitého až hnisavého sekretu (tzv. sputa). Malé děti neumějí vykašlávat a tak hleny polykají.
  • hrubý, štěkavý až chraptivý kašel je typický pro zánět hrtanu
  • zajíkavý, připomínající zakokrhání kohouta se vyskytuje výjimečně i dnes, jde o černý ( dávivý ) kašel

Akutní kašel

Příčinou akutního kašle je většinou akutní zánět horních nebo dolních cest dýchacích. Trvá-li kašel déle než 3 týdny, mluvíme o kašli protrahovaném. Kýchání, rýma současně s kašlem svědčí často pro banální infekci horních dýchacích cest. Pro záněty průdušek a plic je typický na začátku onemocnění suchý, dráždivý kašel, který se během nemoci mění na vlhký. Často mívají děti horečku, někdy i dušnost. Objeví-li se kašel náhle v souvislosti s jídlem, je podezření u dítěte na vdechnutí (aspiraci) potravy.

Dráždivý suchý kašel

Dráždivý, suchý kašel, který vzniká v záchvatech více v noci nebo po námaze, se vyskytuje u průduškového astmatu. Pro toto onemocnění jsou typické stavy ztíženého dýchání také spíše v noci a po námaze. Pro lékaře je velmi důležité, když maminka kašel důkladně popíše a neopomene zdůraznit případně další příznaky onemocnění jako je horečka, bolesti v krku, zvracení apod.

Kdy si poradíme samy? Kdy je třeba zajít k lékaři?

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u tzv. obyčejného „nachlazení“, se může stav zkomplikovat například zánětem středního ucha nebo zánětem průdušek. U větších dětí zvládnou často maminky kašel při zánětu horních cest dýchacích (rýma, suchý kašel, škrábání v krku) vyléčit samy.

Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí samozřejmě základním onemocněním. Je třeba zdůraznit, že kašel u dítěte nelze podceňovat. Trvá-li již několik dnů nebo je doprovázen dalšími příznaky jako je horečka, zvracení, ztížené dýchání, ihned nechte dítě vyšetřit dětským lékařem! Samotné vyšetření není nijak bolestivé. Je nutné s mlékařem spolupracovat a informovat ho, jak dlouho trápí dítě kašel, jestli je provázen teplotami, rýmou, bolestmi v krku, hlavy.

Můžeme kašli předejít?

V rámci prevence onemocnění dýchacích cest, která jsou příčinou různých druhů kašle, je kladen důraz na pravidelnou tělesnou aktivitu, cvičení, které zvyšují tělesnou zdatnost
a výkonnost dětí. Důležitá je rovněž správná výživa.

Přípravky z lékárny

Suchý kašel je třeba zklidňovat tlumícími léky. Na vlhký druh kašle se používají léky rozpouštějící hleny, které se pak snadno vykašlávají a uvolňují se tak průdušky. Dnes se dává v léčbě nekomplikovaných případů kašle přednost nekodeinovým lékům, které nevedou k útlumu dechového centra.

Autor: MUDr. Jana Rydlová

Zdroj informací: tiskové materiály léčebny Lázně Luhačovice a.s,www.stlouischildrens.org/health-resources/symptom-checker/cough
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků