Medicína

Když dítě kašle

S prvním zakašláním většina maminek zpozorní. Právě kašel je totiž často jedním z příznaků onemocnění dýchacích cest. Umíte odhadnout, o jakou nemoc se bude v souvislosti s kašlem jednat tentokrát?

Kašel je nejčastěji vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách.
Rozlišujeme tyto druhy kašle

 

  • suchý, dráždivý, který dítě vyčerpává, namáhá jeho hrudník a břišní svalstvo.
  • vlhký s tvorbou hlenovitého až hnisavého sekretu (tzv. sputa). Malé děti neumějí vykašlávat a tak hleny polykají.
  • hrubý, štěkavý až chraptivý kašel je typický pro zánět hrtanu
  • zajíkavý, připomínající zakokrhání kohouta se vyskytuje výjimečně i dnes, jde o černý ( dávivý ) kašel

 

Akutní kašel

Příčinou akutního kašle je většinou akutní zánět horních nebo dolních cest dýchacích, trvá-li kašel déle než 3 týdny, mluvíme o kašli protrahovaném. Kýchání, rýma současně s kašlem svědčí často pro banální infekci horních dýchacích cest. Pro záněty průdušek a plic je typický na začátku onemocnění suchý, dráždivý kašel, který se během nemoci mění na vlhký. Často mívají děti horečku, někdy i dušnost. Objeví-li se kašel náhle v souvislosti s jídlem, je podezření u dítěte na vdechnutí (aspiraci) potravy.

 

Dráždivý suchý kašel

Dráždivý, suchý kašel, který vzniká v záchvatech více v noci nebo po námaze se vyskytuje u průduškového astmatu. Pro toto onemocnění jsou typické stavy ztíženého dýchání také spíše v noci a po námaze. Pro lékaře je velmi důležité, když maminka kašel důkladně popíše a neopomene zdůraznit případně další příznaky onemocnění jako je horečka, bolesti v krku, zvracení apod.

Kdy si poradíme samy? Kdy je třeba zajít k lékaři?

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u tzv. obyčejného „nachlazení“, se může stav zkomplikovat například zánětem středního ucha nebo zánětem průdušek. U větších dětí zvládnou často maminky kašel při zánětu horních cest dýchacích (rýma, suchý kašel, škrábání v krku) vyléčit samy.

Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí samozřejmě základním onemocněním. Je třeba zdůraznit, že kašel u dítěte nelze podceňovat, zvláště trvá-li již několik dnů nebo je doprovázen dalšími příznaky jako je horečka, zvracení, ztížené dýchání atd. a ihned nechat dítě vyšetřit dětským lékařem! Samotné vyšetření není nijak bolestivé. Je nutné s mlékařem spolupracovat a informovat ho, jak dlouho trápí dítě kašel, jestli je provázen teplotami, rýmou, bolestmi v krku, hlavy.

Můžeme kašli předejít?

V rámci prevence onemocnění dýchacích cest, která jsou příčinou různých druhů kašle, je kladen důraz na pravidelnou tělesnou aktivitu, cvičení, které zvyšují tělesnou zdatnost
a výkonnost dětí. Důležitá je rovněž správná výživa a pobyt dětí v lázních, kde je velmi příznivé klima právě pro děti s častými onemocněními dýchacích cest.


Zajděte do lékárny

Existuje samozřejmě široká škála přípravků vhodných na kašel. Vhodný je např. Ambrosan, který pomůže všem členům rodiny. Pro děti jsou vhodné kapky nebo sirup. Výhodou je tekutá forma, tedy komfort pro pacienta s obtížemi při polykání. Jsou bez obsahu sladidel, alkoholu a dráždivých vonných přísad. V lékárnách je ale k dostání i forma tobolek či tablet.

Suchý kašel je třeba zklidňovat tlumícími léky. Na vlhký druh kašle se používají léky rozpouštějící hleny, které se pak snadno vykašlávají a uvolňují se tak průdušky. Dnes se dává v léčbě nekomplikovaných případů kašle přednost nekodeinovým lékům, které nevedou k útlumu dechového centra.

Test: MUDr. Jana Rydlová, primářka dětské léčebny Lázně Luhačovice a.s
Foto: iStock
3.10. 2018