Wellness

Hubnutí: hlídejte si stres i alkohol

Sbírání lístečků

Jíte a přitom vůbec nemáte hlad? Příčin přejídání je celá řada. Když je odhalíte, líp se vám proti nim bude bojovat.

Kompenzujete stres

Povinnosti a starosti se vrší jedna přes druhou a máte pocit, že nestíháte vůbec nic. Když přijdete večer domů a konečně máte možnost vydechnout a chvíli si sednout, přesunete se k ledničce a jíte, dokud máte co. „Viníkem takové situace je stres, který způsobí, že je vaše tělo v napětí, které potřebujete nějak kompenzovat. Pokud se pořádně nacpete (nejlépe tučným či sladkým jídlem), zvýší se hladina cukru v krvi, což vás uklidní,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Zkuste si najít jiný způsob, jak se vypořádat se stresem. Ideální je cvičení. Především se ale snažte jíst pravidelně po menších porcích. Najděte si čas na jídlo, děláte to pro sebe!

Špatně plánujete

Snídáte v poklusu kávu, oběd zpravidla vynecháte nebo do sebe hodíte bagetu a čas na jídlo máte vlastně až večer, když si uvědomíte, že máte hlad. Pak jíte a nevíte, kdy přestat. Podle webu healthline.com pokud si jídlo do celého dne špatně rozložíte, může váš krevní cukr příliš klesnout, což tělo nelibě nese. Nájezd na ledničku, ze které vyloupíte kde co, včetně sladkostí, vás může přepadnout i tehdy, když chodíte cvičit. Intenzivní zátěží tělo přednostně spaluje cukry, což se pak projeví hladem.

Pravidelnost má něco do sebe: zkuste si to šikovně načasovat: snídaně, svačina, teplý oběd, svačina, večeře. Klidně se můžete navečeřet třeba v osm večer, jestliže chodíte spát pozdě, nebo jdete večer cvičit. Upřednostněte kvalitní bílkoviny a zeleninu, a dostatečně pijte.

Nudíte se

Konečně máte chvilku pro sebe a odpočinek. Sedíte u počítače a brouzdáte po internetu, nebo koukáte na oblíbený film a nenapadne vás nic jiného než si chvíle pohody zpestřit ještě „něčím na zub“. Jíte ze setrvačnosti všechno, co máte v dosahu, takže do sebe během krátké chvíle dostanete neuvěřitelné množství kalorií.

Stanovte si pravidla. Základem číslo jedna je jíst kulturně, u jídelního stolu a nedělat přitom nic jiného. Při činnostech jako je sledování televize zaměstnejte ruce třeba pletením. A když přijde opravdu krize, zapomeňte na nezdravé mlsání a nakrájejte si na talířek třeba zeleninu.

Pijete moc alkoholu

Není žádným tajemstvím, že alkohol má v sobě spoustu kalorií. Pár skleniček tak citelně zvýší váš denní energetický příjem, což se odrazí v kilech navíc. Také podporuje chuť k jídlu, takže k láhvi vína si záhy otevřete pytlík se „zobáním“ nebo si dáte nějakou jinou dobrotu, ačkoli nemáte vůbec hlad.

Pokud chcete zhubnout, měli byste alkohol ve svém jídelníčku hodně omezit. Chcete-li si dopřát skleničku, volte nejlépe střik z bílého vína. Nepijte také před spaním.

Nedokážeme říct ne

Konzumace dobrot a návštěvy příbuzných. Tak by se dala shrnout náplň rodinných oslav. Před vámi leží na stole mísy s dorty, chlebíčky a další dobroty a je těžké takovým svodům odolat a navíc neurazit hostitele. Naučte podle pravidel asertivity říkat jasně ne. Necpěte do sebe, co opravdu nechcete, jen abyste neurazili. Samozřejmě budete těžko sedět na návštěvě nad skleničkou sodovky. Když už budete mlsat, zobejte třeba ovoce nebo si dejte místo krémové rolády kousek štrůdlu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/weight-loss-mistakes, www.eatthis.com/weight-loss-mistakes/, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků