Wellness

Jak na bolest kloubů a svalů

S přibývajícím věkem nás potkávají nejrůznější zdravotní potíže. Jednou z nich je bolest kloubů a zad, která signalizuje, že s vaším pohybovým aparátem není něco v pořádku. Možná jste to přehnali se cvičením nebo prácí na zahrádce. Dost možná má na vašich potížích svůj podíl třeba vaše zaměstnání nebo špatný životný styl.

Rovnováha

Stejně jako v přírodě, i pro vaše pohybové ústrojí je důležitá rovnováha. Každý kloub v těle má podle anatomického tvaru dán svůj rozsah pohybu do různých stran i velmi malý pohyb přímo uvnitř kloubu. Ten se nazývá kloubní vůle. Pokud tato kloubní vůle vymizí, je pohyb ztížen částečně nebo celý. Dochází ke kloubní blokádě, kterou provází zvýšené svalové napětí v bezprostřední blízkosti kloubu. Porucha funkce jedné části hybného systému je provázena další. Pokud tato blokáda vznikne náhle, je provázena velkou bolestivostí. Někdy o zablokovaném úseku ani nemusíte vědět, neboť jeho sníženou hybnost nahradí zvýšená hybnost okolních úseků.

Také jednotlivé svaly i skupiny svalů máme vytvořeny tak, aby vykonávaly určitou funkci. Některé zajišťují udržení polohy, jiné pohyb. Tyto svaly se od sebe liší stavbou, typem vláken, cévním zásobením a potřebují jiné podmínky. Aby vás tělo nebolelo, je třeba mít tyto systémy v rovnováze. Pokud je rovnováha narušena v určité části, projeví se i na zdánlivě vzdálených místech těla.

Hovoří se o tzv. svalových dysbalancích. Bolesti nohou, otoky a namožené svaly jsou výsledkem špatné kompenzace zátěže a uvolnění. Celodenní sezení by měl střídat pohyb, dlouhodobé stání a náročné pochody zase relaxace. Záda prozrazují, jaké máte držení těla, jak sedíte, chodíte, spíte a také jak pijete, jaký je váš psychický stav. Krk ukazuje, jak zacházíte s horními končetinami, s emocemi a jak zvládáte stres. Zamyslete se nad tím, jak s pohybovým ústrojím zacházíte a uveďte své tělo do rovnováhy!

Klidový režim

Při akutním vzniku bolesti, se znemožněním pohybu je nejlepší klidový režim. Najděte si úlevovou polohu a bolestivé místo potírejte gelem obsahujícím ibuprofen. Nejenže se vám už půl hodiny po jeho aplikaci uleví, ale efekt přetrvá několik hodin. Nejvhodnější je Dolgit gel, který se velmi dobře vstřebává a účinné látky (ibuprofen) pronikají přímo do centra bolesti. V případě, že bolest přetrvá víc než pět dnů, pak je to důvod k návštěvě lékaře. Léčbu lze podpořit jemnými masážemi. Po dvou dnech můžete začít postiženou oblast lehce rozhýbávat. Při užívání léků proti bolesti dejte pozor, abyste nezajeli do chybného pohybového stereotypu. To, že bolest zmizí, neznamená, že problém je vyřešen! Vlivem léků se napětí svalů snížilo, bolest pominula, ale je třeba začít něco dělat. Je nutné začít být aktivní a to ve smyslu pravidelného cvičení pro vyrovnání svalových dysbalancí, pro zlepšení pohyblivosti kloubní, ale také pro zvýšení zdatnosti.

Pravidelný dech

Najděte si teplé místo na světle, kde budete v klidu. Hodně se napijte. Lehněte si na záda a zkuste si uvědomit, co vás kde bolí. Začněte dechovým cvičením a zkoušejte „poslat“ nádech a výdech do bolestivých míst. Pokud vás bolí záda, lehněte si na břicho, vezměte nějaký předmět, například knihu, a položte si jí na místo, které vás bolí. Pak ho „prodýchejte“. V případě bolesti je vhodné končetiny, klouby a svaly promasírovat.

Masáže

Ztuhlé svaly kolem páteře brzdí dráhy, po nichž mozek předává informace srdci, žaludku či dalším vnitřním orgánům. Většina lidí sahá při bolestech po lécích – řeší tak důsledek, ne příčinu a navíc zatěžuje ledviny a játra. Je lepší soustředit se na prevenci a nespoléhat jen na potlačení už vzniklé bolesti. Vhodná masáž provedená na správném místě a v pravý čas se zpravidla nemine účinkem. Potíže však nemusí ustoupit ihned, rozhodující je, jak hluboko je problém zakořeněn, jaká je doba jeho trvání, a také jak dalece se opravdu chcete problému zbavit. Techniky masáží nejsou příliš složité a můžete je provádět sami, či za asistence partnera. Před vlastní masáží byste si měli promnout ruce, abyste si je zahřáli. Ve chvíli, kdy potřebujete uvolnit, prokrvit a změkčit ztuhlé svaly a spastická místa, použijte hřejivou masážní emulzi, která povzbuzuje. Když máte oteklé nohy, namožené šlachy a svaly po sportovním výkonu, tak je vhodná chladivá, uklidňující emulze.

Relaxace

Relaxace nebo-li zklidnění není výmysl východních filozofií. Jedná se uvolnění svalů a páteře s cílem „odpojení veškeré energie pro svaly“. Relaxace by se měla stát součástí vašeho denního rytmu, zkuste jí zařadit alespoň před usnutím. Lehněte si na záda a zaujměte pozici „mrtvoly“. Svaly na těle uvolňujte směrem od konečků prstů až po temeno hlavy a nezapomeňte na žádnou část svého těla. Postupně dejte příkaz svalům, aby se povolily. Až dojdete k hlavě, uvolněte svaly na obličeji, napětí ve vlasech a také mysl. Musí odpočívat stejně jako tělo. V opačném případě přetěžujete nervovou soustavu průběžným napětím a stresem tak, že časem otupí.

Prevence

Upravte svou pracovní polohu, spaní, nesetrvávejte dlouho ve stejné poloze a vyhněte se jednostranné zátěži kloubů i svalů. Během práce si dopřejte pauzu na to, abyste se mohli protáhnout nebo projít. Najděte si čas pro sebe, abyste si v pozdějším věku nemuseli říkat, že ani nevíte, jak jste kromě práce svůj život prožili. Není třeba se ihned rázným rozhodnutím všeho se vzdát. Jen do svého denního režimu zaneste více klidu, aktivního pohybu, odpočinku a relaxace.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: https://www.webmd.com/pain-management/guide/joint-pain, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17752-joint-pain
Zdroj fotografií: Pexels