Medicína

Když vás trápí ječné zrno

Bolestivá červená bulka na očním víčku sice není životu nebezpečná, ale dokáže nám znepříjemnit život. O co vlastně jde? Jak se léčí a můžeme jejímu vzniku vůbec předejít?

Ječné zrno (latinsky hordeolum), je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Název onemocnění vyšel z podobnosti abscesu se zrnkem ječmene. Vypadá to, jako by vám jedno z nich ulpělo na očním víčku. Jde o poměrně časté onemocnění, s kterým se potýkali lidé již v dávné historii. Staří Egypťané se ho například snažili léčit obklady ze směsi ječné mouky a medu. Podle příznaků odhalíte tento zdravotní problém poměrně jednoduše. Najednou začnete mít nepříjemné pocity při mrkání, postižené oční víčko oteče a v jednom místě se vytvoří bolestivý zarudlý váček.


Co je příčinou ječného zrna?

Viníkem zánětu jsou nejčastěji bakterie ze skupiny stafylokoků. Někdy se stane, že dojde k ucpání vývodu žlázky oční řasy a hromadění mazu. Ten je přímo ideálním prostředím pro množení bakterií. Důvodů může být více. Často jde o nedostatečnou hygienu nebo nesprávné používání make-upu. Na vzniku se může podílet i celkové oslabení imunity, nedostatek vitaminů nebo některá onemocnění, např. cukrovka. Nemoci nahráváte i tím, že se očí dotýkáte špinavýma rukama nebo používáte nesprávně ošetřené kontaktní čočky.


Průběh nemoci

Jestliže ječné zrno nijak neléčíme, trápí nás zpravidla týden. Průběh končí tak, že vřídek buď praskne a hnis vyteče, ale někdy se prostě vstřebá. Rozhodně se nepokoušejte urychlit hojení tím, že budete hnis vymačkávat. Cílem většiny léčebných metod je zánět zmenšit, urychlit jeho prasknutí nebo zabránit šíření infekce a vytvořit imunitu vůči dalšímu onemocnění.


Možnosti léčby

Kdo se setká s touto zdravotní komplikací poprvé, často bývá vyděšen a rychle se vypraví do oční ambulance. Lékař většinou stanoví diagnózu na první pohled, protože onemocnění má skutečně velmi charakteristický vzhled. Někdy může provést i podrobnější vyšetření oka s everzí neboli obrácením víčka. V komplikovaných případech vám předepíše antibiotické mastičky nebo očních kapek. Většinou však není žádná léčba nutná a problém zvládnete i bez návštěvy oční ordinace. Zrání abscesu můžete urychlit přikládáním teplých obkladů na oko. Vhodné je například přikládání sterilní gázy navlhčení v roztoku s 3 % borovou vodou nebo heřmánkem. K posílení imunity užívejte vitamín C, zinek a beta karoten.

Text: Zuzana
Foto: iStock
27. 9. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků