Wellness

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Sbírání lístečků

Ročně prospíme až tři tisíce hodin, to je zhruba jedna třetina života strávená v posteli. Během spánku naše tělo čerpá nové síly a shromažďuje energii na další den. Ale málo lidí si uvědomuje, že právě vhodná matrace má stěžejní vliv na to, jak hluboký bude náš spánek, jak budou regenerovat naše svaly, klouby, mozek a nakolik se budeme cítit po probuzení odpočinutí.

„Při výběru správné matrace bychom měli být skutečně obezřetní. Jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění,“ doplňuje František Hlaváč ze společnosti Magniflex. Vyzkoušejte jednoduchý test – pokud se na matraci položíte a tělo se v oblasti kyčlí prohne do V, je matrace zcela nevhodná.


Při koupi nové matrace zvažte několik klíčových faktorů

 • ergonomičnost (jak se matrace přizpůsobuje tvaru a struktuře těla)
 • termoregulační schopnost (jak matrace udržuje teplo a jak ho šíří)
 • hydroskopický faktor (jak se matrace vypořádává s vlhkostí)
 • velikost (minimální délka matrace by měla být o 15 – 20 cm delší než je výška ležící postavy, standardní šířkou pak bývá 90 cm).
 • výška (tloušťka) matrace: Je dána složením jejího jádra. Jako zdravotní matraci nelze zcela jistě považovat matraci o výšce 10 cm. Nejmenší výška zdravotní matrace je cca 14-15 cm, větší komfort pak přináší matrace o výšce 16-20 cm, kde je již jádro tvořeno několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi.
 • tuhost matrace: Měla by být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to je nemožné, je moc měkká.
 • potah matrace: měl by být snímatelný a pratelný. „Především bychom se měli zajímat o jeho složení a použité materiály. Mezi špičku na našem trhu patří potahy z přírodních materiálů, jako jsou organická bavlna, len, bambus a mořské řasy nebo potahy z technologicky vyspělých látek jako je Coolmax nebo Outlast s termoregulačními a akumulačními vlastnostmi,“ dodává František Hlaváč.

Nemocní a alergici

Pokud máte zdravotní problémy, než se vydáte koupit matraci, navštivte svého lékaře. V showroomech a studiích zdravého spánku by vám pak personál měl poskytnout odborné poradenství a doporučit vhodnou matraci. Magniflex, který s lékaři spolupracuje, doporučuje paměťovou pěnu. Lidé trpící alergií by měli věnovat výběru matrace a potahu zvláštní pozornost. Matrace musí být ze zdravotně nezávadného materiálu, vadit mohou například kokosové desky, lepidla, pro někoho je silným alergenem latex. Naprosto nevhodné jsou pružinové matrace, které představují ráj pro roztoče.


Výměna matrace

„Dle doporučení lékařů je vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku. Reklamy typu “Záruka na matraci 25 let“ považuji za zavádějící. Vhodná matrace by měla zaručit i hygienické a antialergické prostředí. Doporučovat klientovi spát denně na stejné matraci více jak 8 nebo dokonce 10 let považuji za nezodpovědné a neprofesionální,“ dodává František Hlaváč.


Užitečné tipy, které by se vám mohly hodit

 • Matraci kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou studia zdravého spaní a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Jen na doporučení matraci nekupujte, každému vyhovuje něco jiného.
 • Sdělte své požadavky na matraci vyškolenému prodejci a matraci ve studiu důkladně vyzkoušejte.
 • Vaše páteř musí být při spaní na zádech, na břiše i na boku v optimální poloze. Otestujte proto matraci společně s vhodným polštářem z kvalitní paměťové pěny.
 • Pečlivě si prostudujte složení jednotlivých matrací.
 • Požadujte po výrobci certifikáty, které zaručí vysokou kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek.
 • Informujte se o záruce na jádro matrace (kvalitní jádro vydrží až 10 let).
 • Vybírejte matraci pouze u renomovaných výrobců, kteří mají na trhu dlouholetou tradici.
 • Myslete na své zdraví, na matraci rozhodně nešetřete. Investice do vašeho zdraví je dlouhodobou investicí, která se vám nepochybně vyplatí.

 

Připravila: Katka
Foto: Maniflex
13. 12. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků