Wellness

L-carnitin – nejpoužívanější spalovač tuku

Sbírání lístečků

Touha po dokonalém těle nás neustále nutí k dietám a žene do posiloven, zformovat si tělo je totiž pořádná dřina. Proto přijde vhod každá pomoc. V posledních letech stoupá jak mezi běžnými jedinci, kteří potřebují shodit pár kilo, tak mezi profesionálními sportovci obliba tzv. “spalovačů tuku”. Nejznámější z nich je v našich končinách L-Carnitin.

Co je to L-Carnitin a proč je důležitý

Aminokyselina L-Carnitin je derivátem kyseliny butyrové (máselné). K jeho produkci dochází v játrech, kde vzniká syntézou esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu. Jedná se o tzv. lipotropní látku, což znamená, že se v lidském organismu stará o odbourávání tuku, tedy jeho přeměnu na energii při procesu ß-oxidace mastných kyselin. Zabezpečuje transport acylových zbytků mastných kyselin tam, kde mohou být následně zpracovány: přes buněčnou stěnu do mitochondrií. Mastné kyseliny mají totiž příliš dlouhý řetězec na to, aby do buněčného centra dokázaly projít bez asistence. V našem těle se L-Carnitin vyskytuje především ve svalech, jelikož právě zde je zastoupen největší počet mitochondrií. Lidsky řečeno, bez něj by nefungovalo spalování tuku a vaše pevné břicho by zůstalo jen snem.


Pozitivní účinky L-Carnitinu

Ne všechny doplňky stravy, které proklamují pomoc při redukci hmotnosti a vyrýsování svalů, skutečně zabírají, jeho účinky jsou však vědecky potvrzené. Užijete-li ho před fyzickou námahou, budete se více potit, což znamená lepší termoregulaci organismu. Krom toho zlepšuje sportovní výkony a současně ochraňuje srdce před nadměrným zatížením a uvolňuje svaly. Pomáhá také zvyšovat vytrvalost, jelikož při delší zátěži šetří svalový glykogen a únava se dostaví později. Po sportu pak bude následovat rychlejší regenerace svalů díky snížení hladiny kyseliny mléčné. Vedle účinků přímo spojených se zlepšením fyzičky L-Carnitin pozitivně ovlivňuje funkci štítné žlázy, celkovou imunitu, funkci srdce i mozku.


L-Carnitin jako doplněk stravy

Na našem trhu je zastoupen v mnoha formách – pilulky, kapsle, energetické drinky… Největší účinek má jeho konzumace na lačno, zhruba 60-30 minut před začátkem tréninku, při delší zátěži je však vhodné tuto látku doplňovat. Mezi sportovci je proto oblíbený zejména tekutý L-Carnitin v podobě iontového nápoje, kterým se mohou osvěžovat během cvičení. Velký výběr těchto nízkokalorických nápojů s různými příchutěmi naleznete na stránce efitness.cz. Některé jsou obohaceny o další tělu prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály a proteiny. Doporučuje se nepřekračovat denní dávku 3-6 g.
 

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků