Medicína

Laserové operace očí: jaké máte možnosti

Sbírání lístečků

U mnoha běžných očních vad, které se korigují brýlemi, existuje i jiné řešení – laserový zákrok. Zajímá vás, co se obecně dá řešit a jakými způsoby? Pak čtěte dál!

Standardně se laserová operace očí používá k nápravě krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Předem je vhodné jen vědět, že počet dioptrií dnes není až tak limitující (běžně od -10 do + 5), stejně tak ani věk (od 18 let výše – podstatné je, aby oční vada byla stabilizovaná).

 

Typy operací očí

 

Lasek

Používá se například metoda LASEK, při níž se nejprve na epitel rohovky nanese alkoholový roztok, následně se epitel odklopí mimo operovaný prostor. Potom přichází na řadu působení excimer laserem na rohovku tak, aby došlo k úpravě vady. Pak některé oční kliniky epitel vracejí zpět na své místo, jiné to ale už nedělají. Po zákroku je třeba určitý čas používat speciální čočky a kapky, které předepíše lékař. Tato metoda se hodí pro všechny jmenované vady.

 

Transepiteliální fotorefrakční keratektomie

Je v podstatě obdoba LASIKu, jen s tím rozdílem, že se vrstva epitelu neodkrývá mechanicky, ale rovněž s pomocí laseru. Nehodí se však pro lidi s dalekozrakostí a u některých astigmatiků.

 

Lasik

Pod označením LASIK se skrývá metoda kombinující dva druhy laserů. Ten první, femtosekundový, nejprve odřízne povrchovou lamelu rohovky. Ta se odklopí, a poté se samotná rohovka koriguje excimer laserem. Jako předchozí metody, i LASIK probíhá v lokální anestezie a trvá několik minut. Po zákroku opět musíte používat speciální kapky. Metoda se doporučuje většině lidí, kontraindikací však jsou příliš tenká rohovka nebo výrazně suché oči.

 

Co je pro vás nejvhodnější?

Nejlepší je poradit se s odborníky – lékaři, kteří se laserové operaci očí věnují delší čas, a tak mají dostatek zkušeností. A současně pracují se těmi nejmodernějšími přístroji. Až praktické vyšetření zraku totiž ukáže, jaký způsob korekce je právě ve vašem případě nejvhodnější, či zda je lepší zákrok dočasně odložit, případně kdy ho není možné vůbec realizovat.

 

Hodí se vědět

Několik týdnů předem je třeba přestat používat kontaktní čočky. Po zákroku odcházíte v ten domů, zpravidla už druhý den se můžete s jistými omezeními vrátit ke svému předchozímu životnímu stylu. Zejména první měsíc po zákroku je třeba používat sluneční brýle, vyhýbat se prašného prostředí, nenavštěvovat bazény, sauny a podobná zařízení, zapomenout na kontaktní sporty… U žen se rovněž předpokládá, že dočasně, alespoň na dva týdny, nebudou používat make-up v okolí očí.

 

Nebojte se zeptat

Laserová operace očí a předsudky, to je velké téma k zamyšlení. Traduje se například, že se má podstoupit do 45. roku věku, a pak už nemá smysl. Není to však zcela pravda – korekci zraku, pokud jste jinak zdraví, můžete absolvovat třeba i v šedesáti. Rovněž někteří lidé stále věří, že lepší bude, když si nejprve nechají odoperovat jedno oko, a za pár měsíců druhé, Ani to není zrovna dobrá cesta – po takové operaci můžete používat vlastně jen jedno oko. A to je škoda, ne?

Komerční prezentace
Foto: iStock
19. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků