Medicína

Léčba neplodnosti pomocí darovaných vajíček

Sbírání lístečků

K početí žena potřebuje kvalitní vajíčko. Jenže co když ho nemá? V okamžiku narození má holčička ve svých vaječnících určitý počet vajíček, která však v průběhu života stárnou a jejich kvalita se snižuje. Pokud se pak žena snaží otěhotnět ve vyšším věku, šance je nižší.

Ženy v dnešní době bohužel odkládají těhotenství, aniž si uvědomují neúprosné zákony přírody, které něžnému pohlaví s postupujícím věkem geometricky snižují šanci na otěhotnění s vlastními vajíčky. Po čtyřicítce takto otěhotní pouze jedna z pěti žen a to převážně za pomocí metod asistované reprodukce. Proto bývá často jedinou možností poskytnutí darovaných vajíček.“ říka MUDr. Hana Višňová, Ph.D. z reprodukční kliniky IVF CUBE.

Trendem současnosti je odsouvání těhotenství na pozdější dobu, tedy po třicítce. Díky vyššímu věku, který s sebou nese i různá rizika onemocnění, se bohužel stále častěji stává, že ženy nemají vhodná vajíčka či jich mají jen málo a jediná cesta je od dárkyně. Proto specializovaná pracoviště hledají dárkyně, které by byly ochotné pomoci neplodným párům.

Jak vypadá taková anonymní dárkyně?

Musí jí být maximálně 35 let, samozřejmostí je perfektní zdraví a normální genetický nález, negativní testy na pohlavně přenosné choroby a musí splňovat standardní požadavky na inteligenci. Léčba darovaným vajíčkem má pak více než 50% úspěšnost na jeden přenos embrya(-í). Vajíčka jsou oplozena spermiemi partnera (případně dárce). Tato embrya jsou buď zmrazena a později využita pro následný přenos nebo jsou zmrazena pouze nadbytečná embrya a zvolený počet zárodků se přímo zavádí do dělohy příjemkyně. V tomto druhém případě se jedná o tzv. synchronizaci, tedy sladění cyklu dárkyně s cyklem příjemkyně. „V klinice IVF CUBE poskytujeme párům vždy nejprve synchronizovaný cyklus s transferem čerstvých tzn. nezamrazených jednoho až dvou embryí. Ve většině případech zbydou po transferu přebytečná embrya k zamrazení. Ta jsou pak léčenému páru uchována k případnému pozdějšímu použití. U takového postupu je šance na otěhotnění nejvyšší. V IVF CUBE otěhotní po čerstvém cyklu umělého oplodnění s darovanými vajíčky 64% pacientek.“ doplňuje MUDr. Višňová.

Anonymní dárci

Darovaná embrya vznikají v současnosti především oplozením vajíček anonymní dobrovolné dárkyně, pro kterou nebyla připravena příjemkyně, spermiemi anonymního dárce. Darovaná vajíčka nebo darovaná embrya mohou ale také být řešením pro páry, kde se otěhotnění nedaří z nejasné příčiny, pro páry, které mají za sebou opakované neúspěchy v rámci IVF programu.

Úspěšnost českých klinik je opravdu na světové úrovni a léčba neplodnosti je více než nadějná. S dárcovskýi programy to ale není jednoduché. Důležitým faktem je oboustranná anonymita mezi dárci a příjemcovským párem. Bohužel je ale na legislativním poli stále v jednání otázka zrušení anonymity, což by mělo devastující vliv na léčbu neplodnosti. „Zkušenosti ukazují, že v zemích, kde je identita dárkyně či dárce ze zákona odkryta pro narozeného potomka, je zájem o dárcovství téměř nulový.“ dodává MUDr. Višňová.

Připravila: Zuzana ve spolupráci s klinikou GEST
Foto: Stock
9. 10. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků