Zelená lékárna

Léčivé rostliny na podporu imunitního systému

Nechce se vám toulat se po lesích a stráních a raději si nasušené bylinky koupíte? Pak určitě víte, k čemu se známé druhy používají. My vám však poradíme, jak se zorientovat mezi léčivými rostlinami, které nejsou až tak běžné.

Třapatka nachová

Extrakty z kořenů nebo z květů prospějí vnitřně při léčbě močového ústrojí, chřipky a jiných viróz, také při gynekologických potížích, léčbě žaludečních vředů, gastritid a prostaty. Zevně se kromě extraktu může použít nálev nebo mast, a to zejména na špatně se hojící rány, proleženiny, omrzliny, ekzémy, lupénku i pooperační rány.
Co možná nevíte: Třapatky si můžete vypěstovat také v našich zeměpisných podmínkách.


Pupalka dvouletá

Olej z této byliny snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombóz, příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak. Rovněž stabilizuje cukrovku, působí na látkovou výměnu tuků a cukrů, má protivirové účinky. Užívá se i u zánětlivých onemocnění kloubů, dále u některých ekzémů, astmatu, alergií a dámy ocení, že zklidní stavy premenstruačního syndromu.
Co možná nevíte: Pupalka se dostala do Evropy v 17. století a postupně zdomácněla také u nás, planě roste u silnic, na rumištích a železničních náspech.


Brutnák lékařský

Vnitřně působí mírně projímavě a protizánětlivě, používá se při déletrvajících problémech s ledvinami, slibuje protirevmatické účinky. Poslouží vám i při nemocech horních cest dýchacích jako kloktadlo, také posiluje práci srdce a nervové soustavy. A zevně? Podporuje hojení ran a spálenin, pomáhá léčit bércové vředy – v tomto případě se kromě macerátu nebo odvaru přikládají na vředy čerstvě rozdrcené listy.
Co možná nevíte: Brutnák není jen léčivka, ale také zelenina. Jeho listy chuťově připomínají okurku a přidávají se do zeleninových salátů, ovšem i do mletých mas, nádivek a k rybám.


Vilkakora

Kdy na ni vsadit? Při zánětlivých chorobách (astmatu, revmatismu, artritidě), poruchách menstruace, infekcích močových cest, žaludečních vředech a při léčbě chronického únavového systému. Udělá vám dobře, i když trpíte onemocněním pohybového ústrojí, přepadne vás chřipka nebo jiná infekční choroba, s úspěchem se „popere“ s potížemi zažívacího traktu, ovšem zlepšuje i stav cév, snižuje krevní tlak nebo prospívá při zánětu spojivek.
Co možná nevíte: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, léčebně se užívá kůra z kmene a kořenů.


Lapačo

Obecně se lapačo cení pro svůj protizánětlivý, analgetický a antioxidační účinek, působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Konkrétně to znamená, že vám prospěje například při artritidě a revmatismu, dýchacích problémech, chřipce i nachlazení, ale i diabetu, alergiích, některých onemocněních jater a tak bychom mohli pokračovat.
Co možná nevíte: Až přijde čas, kdy se to kolem bude hemžit chřipkami a nachlazeními, užívejte preventivně lapačo. Dvě čajové lžičky kůry vařte 5 až 8 minut v 1 litru vody, pak 15 minu luhujte a přes den vypijte 2 až 3 dávky.


Černucha setá

Semena uvolňují křeče hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, urychlují vylučování mateřského mléka, usmrcují střevní parazity. Preparáty z černuchy seté se využívají v kožařství, v interním lékařství (onemocnění trávicí soustavy, ledvinové kameny, hemoroidy) a rovněž při infekcích horních i dolních cest dýchacích, astmatu, při léčbě chronického únavového syndromu a dalších potížích.
Co možná nevíte: Semena se hodí i jako náhražka pepře, chilli a zázvoru. Navíc v teplých oblastech si černuchu setou můžete sami vypěstovat.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí (Nakladatelství Start), www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: SXC
20. 1. 2017