Wellness

Léto je za dveřmi! Máme dva tipy, jak v interiéru vylepšit vzduch

Sbírání lístečků

Milujete teplé dny? U vody jsou jistě prima, jenže co doma? I bez výrazných stavebních zásahů si lze pořídit klimatizaci a čistička zase pomůže v tom, abyste v interiéru dýchali dobrý vzduch.

Možná jste už dříve uvažovali o klimatizaci, avšak z nejrůznějších důvodů jste si nepořídili klasickou nástěnnou. Pak se vyplatí zvolit mobilní jednotku. A proč ještě přidat čističku vzduchu? Abyste eliminovali nejen poletující alergeny a prach, který přichází z exteriéru, ale také abyste zlikvidovali aromatické „stopy“, které zanechává váš čtyřnohý mazlík nebo třeba kuřák v rodině a podobně.


Mobilní klimatizace

Představuje praktické řešení pro všechny, kterým doma nestačí větrák, navíc se dá postupně používat ve více místnostech. Například přes den může sloužit v hlavním obytném prostoru, večer v ložnici. Existuje celá řada přístrojů různých úrovní, od nichž se odvíjí možnosti ochlazení vzduchu, některé lze ovládat i na dálku. Základní princip je stejný – klimatizace odvádí teplý vzduch z místnosti a současně do ní fouká vzduch studený. Aby skutečně došlo k odvodu teplého vzduchu mimo domov, nestačí jen otevřít okno a vysunout z něj hadici vedoucí z jednotky (otevřeným oknem byste teplo zvenku zase přivedli zpět). Buď se dá použít speciální těsnění do otevřených oken, ještě dokonalejší je však vyvedení otvoru pro hadici, například pod interiérovým okenním parapetem. Samozřejmostí pak je zaslepení tohoto otvoru během chladných dnů.

Při ochlazování vzniká kondenzát, který se odvádí do nádržky a tu je třeba podle potřeby vylévat. Pokud se nechcete o vylévání kondenzátu starat, ptejte se po mobilní klimatizaci s automatickým výparníkem.

Chcete si porovnat parametry různých produktů a nemáte času nazbyt? Nabízíme vám recenzi na 6 nejlepších mobilních klimatizací, najdete ji na webu Rankito.cz v příslušné kategorii. Pokud si naopak chcete parametry sami nastudovat a poté na základě toho vybírat, k tomu vám může posloužit článek jak vybrat mobilní klimatizaci na webu Arecenze.cz.


Užitečná čistička vzduchu

Rovněž čistička je velice praktická, protože i ji můžete postupně přemísťovat a tak využívat ve více místnostech. Čím se řídit při nákupu? Zajímejte se o způsob čištění. Často se používá přístroj s ventilátorem, který nasaje vzduch, ten projde přes filtry a pak se čistý vrací do místnosti. Čističky používající HEPA filtr slibují téměř stoprocentní účinnost. Další typ funguje na principu elektronového větru, ten sází na elektrostatický filtr rovněž s velmi vysokou účinností (jen nepatrně nižší než u čističek s HEPA filtry), navíc ho lze omývat. Někdo však může dát přednost čističce s vodním filtrem, u níž se nečistoty hromadí v nádobě s vodou, kterou posléze vylijete. Zde však je třeba počítat s tím, že přístroj zachytí zhruba 70 procent nečistot.


Na co nezapomenout

U čističky se zajímejte také o výkon, jenž by měl být asi dvakrát větší než objem místnosti, v níž se bude používat. Přístroj zapínejte pouze v uzavřené místnosti. Také se prodejců ptejte, jak je spotřebič hlučný, byť mnohé čističky běžně nabízejí hodnoty kolem 40 dB, případně méně. Šikovná je možnost ovládat spotřebič na dálku, některé čističky mají i ionizátor, umí samy upravit výkon s ohledem na míru znečištění vzduchu…

A kde hledat inspiraci? Zkuste třeba test čističek vzduchu na webu Testkvality.cz

KP
Foto: iStock
23. 5. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků