Wellness

Léto přeje zmrzlině: jak najít zdravé pokušení?

Sbírání lístečků

Jen málokdo dokáže odolat lahodným kopečkům nebo klasické točené zmrzlině, navíc je teď skoro všude kolem nás. Jakmile si ji však vychutnáme, můžou nás přepadnout výčitky – s útlým pasem přece zmrzlina nejde dohromady.

Jak si dopřát zmrzku a přitom mít jistotu, že to nebude vadit štíhlé linii, a dokonce ani zdraví? Řešení najdete u vás doma. Když si sladkou pochoutku sami vyrobíte, nemusíte si lámat hlavu, zda jíte skutečně kvalitní zmrzlinu. Ovšem pak to chce ještě pevnou vůli, abyste jí snědli tak akorát.

Tip na základní recept

Připravte si banány, které nakrájíte na kolečka a dáte do mrazáku. Druhý den je vyndejte, pokapejte citronovou šťávou, a jakmile trochu povolí, rozmixujte je. Tím vznikne základ pro zdravou zmrzlinu, který už jen vylepšujte podle svého gusta. Zkuste přidat drobné kousky čerstvého ovoce, podrcené oříšky, trochu kvalitní čokolády…

Jak vypadá zdravá zmrzka

Jenže ne vždy jsme doma, když dostaneme chuť na zmrzlinu. Navíc nabídka je neskutečně široká, i obyčejné cukrárny v létě prodávají třeba deset různých druhů „kopečkové“, o zmražených sladkostech v obchodech ani nemluvě – tam člověk pomalu neví, jak si z tak velkého množství vybrat.

Dá se někde objevit takzvaně zdravá zmrzlina? Tedy taková, která nepřináší kila navíc, samozřejmě za předpokladu, že hřešíme jen občas? Představte si – dá. Podle RNDr. Lucie Svobodové, která se zaměřuje na výživu a zdravý životní styl, taková pochoutka má mít tvarohový základ nebo ovocnou dřeň s obsahem ovoce alespoň 60 procent. Oba typy totiž nabízejí minimum tuku a přidaného cukru.

Na co pozor

„Naopak velkým rizikem pro správnou výživu u zmrzlých pochoutek jsou palmové nebo palmojádrové oleje. Pokud toto složení najdete na etiketě vámi vybrané zmrzliny či nanuku, určitě je nekupujte! Jedná se totiž o velmi nezdravé rostlinné tuky, které se do mražených pochoutek přidávají, aby lépe držely tvar. Ale postavě a zdraví neprospívají,“ přidává další aspekt odbornice.

S polevou, NEBO raději bez?

Radíme – volte spíše bez, nebo pokud se bez polevy neobejdete, bedlivě sledujte etiketu výrobku. A kupte si takový, který neobsahuje ztužené neboli hydrogenované rostlinné tuky. „Průmyslově ztužené tuky mají prokázaný negativní vliv na naše zdraví, zejména pak na cévy, a proto do zdravého jídelníčku nepatří,“ podotýká odbornice.

Je libo točenou?

Všude, kde nemáte jistotu, z čeho je vlastně zmrzlina vyrobená, byste se měli mít na pozoru. Asi vám to nebude po chuti, ale mnohé zmrzliny prodávané (nejen) ve stáncích se vyrábějí z hotových, předpřipravených směsí – a kdo ví, co obsahují. Pokud vám to prodejce není schopen doložit, zkuste na zmrzlinu dočasně zapomenout. Alespoň do té doby, než najdete poctivou zmrzlinárnu. Věřte nebo, i u nás už existují!

Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
6. 8. 2020
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků