Medicína

Co způsobují lidské papilomaviry

Sbírání lístečků

Také se označují jako HPV viry, o nichž je známé, že se s nimi v průběhu svého života setká snad každý člověk, kterému není cizí slovo sex. To by jistě nebyla žádná tragédie. Na co si tedy máme dát pozor?

Proč tak vadí, když nejde o život

Tyto nezhoubné útvary objevující se zejména v oblasti genitálií a rekta skutečně nejsou smrtelné, „jen“ více či méně nepříjemné. Avšak podle jedné dánské studie právě genitální bradavice můžou být předzvěstí jiných, mnohem vážnějších a život ohrožujících chorob, jako jsou rakovina čípku nebo HIV. Právě to je důvod, proč by každý člověk při sebemenším podezření na nákazu HPV viry měl navštívit lékaře.

Ne vždy bolí

Zatímco někteří pacienti si stěžují na vizuálně výrazné projevy choroby, která se rovněž může připomínat pálením, svěděním či třeba bolestivostí, jiní genitální bradavice v podobě malých pupínků barvy kůže téměř nepozorují. Což je rovněž zrádné, protože postižený člověk mnohdy ani neví, že je nemocný. A potřebuje léčbu.
Podle dermatoveneroložky prof. MUDr. Jany Hercogové by za odborníkem měl zajít každý, kdo má byť i jen podezření. Jen tak totiž může zabránit dalšímu šíření bradavic.

Proč jsou ještě zrádné

Většina lidí, kteří jsou nakažení, nemívají žádné projevy; patří jen mezi přenašeče viru. Což ale neznamená, že se u nich časem choroba nemůže projevit. Právě v tom je nemoc zrádná – nebezpečí hrozí dokonce i deset let od momentu, kdy došlo k nákaze. A pak stačí jeden či více spouštěčů (stres, oslabená imunita, rodinné neshody…), a najednou je na světě.

Raději zbytečně, než vůbec

Odhodit stud a objednat se k lékaři je často velice těžké, avšak jiná správná cesta není. Léčba genitálních bradavic sice není žádná radost, ale existuje. Je však třeba smířit se s tím, že zrádný vir z těla nikdy nevymizí.
A když vám lékař sdělí, že vaše obavy byly zbytečné, a jste zdraví? Pak zmůžeme jen blahopřát!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nhs.uk/conditions/human-papilloma-virus-hpv/, www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků