Krása

Liposukce a lipolýza: jaký je mezi nimi rozdíl?

Sbírání lístečků

Zbavit se nadbytečného tuku z různých tělesných partií je jedním z úkolů estetické medicíny. Zjistili jsme, kdy byste měli vsadit na lipolýzu a ve kterých případech je vhodná liposukce.

Odborníci uvádějí, že dospělí mají v těle určité množství tukových buněk, a to je trvalé – buňky ale můžou měnit svůj objem, a když vaše váha stoupá, zvětšují se (a naopak). Pokud se jich chcete zcela zbavit, pak je dobré vědět, že toto řešení nabízí výhradně liposukce. Ale to není jediný rozdíl mezi ní a lipolýzou.

 

Šetrná lipolýza

Lipolýza je určená pacientům, kteří potřebují zredukovat menší lokalizovaná množství tuku – například podbradek nebo zadní stranu paží. Navíc kromě rozpouštění tuků dochází současně ke zpevnění podkoží. Kontraindikací výkonu je těhotenství, kojení, alergie na sóju, cukrovka, těžká onemocnění jater a ledvin. Pro dosažení optimálního výsledku je vhodné ošetření opakovat po 6 až 8 týdnech nejméně dvakrát,“ vysvětluje MUDr. Hana Zimovčáková z Body kliniky plastické chirurgie.


Co je dobré ještě vědět? Lipolýza tuk neodsává, nýbrž ho rozpouští – na určené tělesné partie lékař aplikuje mikro injekcí směs Phosphatidylcholinu a L-carnitinu. Poté se tuk rozštěpí na menší části a zcela přirozeně opustí tělo. Je zřejmé, že součástí celého procesu je i pitný režim, který pomáhá s odplavováním rozštěpených tuků.

 

Praktické informace

Lipolýza se provádí jako ambulantní zákrok, není třeba celkové anestezie. Počítejte s tím, že potrvá zhruba půl hodiny. A protože po ošetření se můžete vrátit k běžnému životnímu stylu, není divu, že se lidé na tento zákrok objednávají třeba místo pracovní přestávky na oběd. Jen je třeba na jeden týden omezit sport. 

 

Známější liposukce

Podle statistických údajů jde o nejčastější zákrok plastické chirurgie, který podstupují obě pohlaví, ženy i muži. „Ženy nejčastěji řeší partii stehen a boků, muže nejvíce trápí tuk v oblasti břicha. Výkon je limitovaný elasticitou kůže, která souvisí s věkem, dědičnými dispozicemi, kouřením, sluněním a dalšími faktory,“ uvádí MUDr. Hana Zimovčáková. A dodává, že ona sama má vynikající dlouhodobé zkušenosti s liposukcí tumescentní: “Při této metodě se daná oblast napustí liposukčním roztokem, což umožní rovnoměrné odsátí bez větších nerovností. Výsledek je pak velmi pěkný a při dodržování životosprávy trvalý.“


Smysl této zkrášlovací procedury se zdá být jasný – chceme se zbavit většího množství tuku a vytvarovat tělesné kontury. Možná vás ovšem překvapí, že řada klientů není nijak „prostorově výrazných”, i štíhlou postavu můžou trápit třeba „bochánky” na bocích.
Co je dobré ještě vědět? Liposukce není redukční metoda, snížit svou váhu musíte jinak.

 

Praktické informace k liposukci

Tumescentní liposukci je možné realizovat v lokální anestezii. Nejprve odborník napustí dané místo speciálním roztokem, který obsahuje i anestetikum. Roztok napomáhá tomu, aby následné odsávání tuku probíhalo rovnoměrně a současně aby se omezilo krvácení. Potom se do daných partiích zavedou kanyly, jimiž se tuk postupně odsává. Určitě neškodí vědět, že kanyly mívají průměr 2 milimetry. Operace trvá podle rozsahu od 1 do 3 hodin a znovu do práce vás pustí už druhý nebo třetí den. Minimálně po dobu 10 dnů však musíte nosit speciální kompresní prádlo.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
25. 4. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků