Zelená lékárna

Lipový květ: pomáhá při nachlazení i úzkostech

Sbírání lístečků

Lípa (Tilia) je krásný mohutný strom se srdčitými listy. Pro sběr květů je vhodná lípa srdčitá neboli malolistá (Tilia cordata), ale i lípa velkolistá (Tilia platyphyllos).

Lipové květy jsou oblíbeným léčivem už odedávna. Zároveň je nálev lahodný, sladký a voňavý, takže je oblíbený i k přípravě čajů. Často ho najdete jako součást směsí na nachlazení.

Léčivé účinky

Podle webu www.webmd.com se lipový květ užívá převážně vnitřně ve formě nálevu při horečnatých a zánětlivých onemocněních, při zánětu průdušek. Dáleproti kašli a rýmě, na rozpuštění hlenů, k uklidnění křečí. Pomáhá i proti revmatismu a pocení. Podporuje činnost žlučníku a žaludku a prospívá při onemocnění ledvin a močových cest. Zároveň pomůže i při snižování úzkosti a stresu. Málokdo ví, že pomáhá i snižovat vyskoký krevní tlak.

Dávkování:

Nálev užíváme obvykle 3x denně. Na šálek čaje stačí několik květů. Ty přelijeme horkou vodou, luhujeme 10-15 minut.Lipové květy můžeme pro zvýšení účinnosti kombinovat například s květy černého bezu nebo slézu.

Kdy sklízet a jak uchovávat

V červnu a červenci sbíráme nakvetlá květenství společně se zeleným zálistkem. Po utržení květy dále rozkvétají. Sušíme ve vrstvě do 5 cm na dobře větraném místě ve stínu, případná umělá teplota by neměla překročit 40oC. Uchováváme v uzavřených nádobách, aby nedošlo k navlhnutí drogy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-linden-tea, pestovani.in
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků