Zelená lékárna

Ořechy: jak nám prospějí – 1. díl

Patří mezi velmi důležité potraviny, které sice konzumujeme v malém množství, ale o to více si ořechy dokážeme vychutnat. A navíc jsou velice zdravé.

Listopad a prosinec je období, kdy se naše spotřeba ořechů poněkud zvyšuje. Zatímco v listopadu testujeme pečení vánočního cukroví, v prosinci už „jedeme naostro“. Ale ořechy samozřejmě můžeme jíst po celý rok, a nejen díky sladkostem. Hodí se i jako rychlá pomoc v případě, že nemáte čas v klidu se třeba nasvačit, a přitom potřebujete přijmout energii zdravě. Proto jsme ve spolupráci s Lucií Svobodovou, odbornicí na výživu a zdravý životní styl, pro vás připravili seriál právě o oříškách.

Prospěšné kyseliny

Ořechy jsou doslova nabité živinami, vitamíny a minerály. Obsahují totiž velké množství užitečných tuků, především omega 3 mastných kyselin. Díky tomu blahodárně působí na srdce, cévní systém, a i když byste to možná neřekli, dokážou rovněž snížit hladinu cholesterolu. Dále představují pohlazení pro náš mozek, což je důvod, proč by neměly chybět v jídelníčku dětí, studentů, sportovců a lidí s velkou psychickou zátěží.

Pro mlsouny i vegetariány

„Také obsahují mnoho minerálních látek (hořčík, vápník, draslík, bor, železo, zinek, selen, fosfor…), vitamínů (B, E) či antioxidantů – proto jejich konzumace mimo jiné přináší výživu vlasům, nehtům i pokožce. Oleje lisované z ořechů jsou součástí mnoha kosmetických výrobků. Ceníme si je i pro vysoký obsah dobře vstřebatelných bílkovin (10 až 30 procent) a vlákniny. Jsou tedy velice vhodné pro vegetariány, ale třeba i pro děti, které odmítají maso,“ vysvětluje odbornice.

Příliš mnoho energie?

Ořechy sice mají díky obsaženým tukům vysokou kalorickou hodnotu, ale byla by škoda se jim kvůli tomu zcela vyhýbat. Jíst byste je měli dokonce i tehdy, když hubnete. Samozřejmě máme na mysli 5 až 10 ořechů, ne celý sáček. „Pokud je v tomto menším množství přidáte do obilné kaše, jogurtu, salátu nebo je použijete jako základ zdravého dezertu, není třeba se přírůstku na váze obávat, ba naopak. Díky obsaženým tukům a vláknině regulují rychlost vstřebávání sacharidů, snižují glykemický index potravin. Tím šetří slinivku, pomáhají tedy i v boji proti diabetu,“ vysvětluje Lucie Svobodová.

Zaujalo nás

Víte, že nejlépe stravitelné a nejvýživnější pro náš organismus jsou ořechy namočené několik hodin ve vodě? Naopak konzumace pražených a solených ořechů není to prvé (dlouhým pražením se ničí kvalitní tuky a antioxidanty).


A jaké ořechy si dopřát?

Ty, které vám chutnají, tedy například vlašské, lískové, para ořechy, oříšky kešu… Z botanického hlediska se mezi ořechy zařazují různé plody, jako třeba peckovice (mandle) nebo luštěniny (arašídy – podzemnice olejná). Z pohledu výživu jsou ale „pravým“ ořechům velice podobné, proto je do této kategorie potravin běžně řadíme.

Na co si dát pozor při výběru ořechů?

Na kvalitu. Právě proto, že obsahují hojně tuků, časem může dojít k jejich oxidaci neboli žluknutí a také k napadení plísněmi. Ale totéž se může stát i špatným skladováním. Jak na to správně? Po zakoupení skladujte ořechy nevyloupané na temném, chladném a suchém místě. Vyloupaná jádra nejlépe uchováte v lednici nebo mrazáku.

Mezi nejznámější a nejvíce používané druhy patří vlašské ořechy, mandle a lískové ořechy. A právě ty si představíte v dalším díle našeho seriálu zase příští týden.

Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
6. 11. 2014