Zelená lékárna

Mandarinka: pomáhá při nachlazení i při problémech s usínáním

Sbírání lístečků

Pro svou sladkou chuť a vůni patří k nejoblíbenějším citrusovým plodům, které jsou, jak známo, plné vitaminů.

Citroník sladký – tak se nazývá vysoký keř, na kterém plody mandarinek dozrávají. Jejich původním domovem je jihovýchodní část Asie. Historické prameny uvádějí, že ve starověku patřily k velmi vzácným druhům ovoce, takže byla jejich konzumace vyhrazena jen lidem z nejvyšších společenských vrstev – mandarínům. Odtud je tedy odvozen jejich název. V Evropě a v jižní a střední Americe se mandarinky pěstují přibližně od poloviny 19. století.

Koktejl pro zdraví

Mandarinky jsou, podobně jako ostatní druhy citrusů, velkou zásobárnou vitaminu C. To je, jak známo, silný antioxidant urychlující látkovou výměnu. Je pomocníkem v boji proti nachlazení a podílí se také na snižování hladinu cholesterolu. Dužina i blanky oddělující jednotlivé dílky plodu, skrývají i poměrně vysoký obsah pektinu – rozpustné vlákniny, která pomáhá čistit naši trávicí soustavu. Proto jsou mandarinky doporučovány jako součást pročišťovacích diet. Významnou část plodu tvoří voda, takže kromě osvěžení přispívá tento druh ovoce k celkové hydrataci organizmu.

Léčivé aroma

Již při loupání plodů nás upoutá příjemná vůně, která má léčivé účinky a využívá se často v aromaterapii. Éterický olej z mandarinky se získává z kůry čerstvých plodů lisováním za studena. Můžete si ho nakapat do aromalampy nebo si přidat pár kapek do koupele či masážní emulze. V čem spočívá voňavé mandarinkové kouzlo? Především uklidňuje psychiku, zlepšuje náladu, má regenerační účinky a pomáhá i při problémech s usínáním nebo při migrénách.

Božská chuť

Sladké plody plné šťávy je nejlepší konzumovat čerstvé. Často bývají součástí nejrůznějších dezertů, pohárů nebo ovocných salátů. Oblíbený je i lahodný kompot, který milují hlavně děti. Kompotované i čerstvé mandarinky dodají exotickou chuť i obyčejnému zeleninovému salátu, ale nemusíte se bát ani experimentů. Za vyzkoušení stojí třeba kuře s kari kořením a kousky mandarinek.

Účinky pro zdraví

  • Pomáhají při nachlazení
  • Vůně uklidňuje mysl a odstraňuje migrény
  • Blahodárně působí na trávicí soustavu
  • Osvěžují a hydratují organizmus

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/tangerine-benefits#2.-High-in-antioxidants, https://monq.com/blogs/essential-oils/tangerine-essential-oil-uplift-your-spirit-and-boost-immunity,
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků