Medicína

Muži se trápí sexuálními dysfunkcemi zbytečně

Sbírání lístečků

S intimními problémy se lidé obecně neradi svěřují, a to dokonce ani lékařům. Důvodem je především stud. A pokud jde o muže platí to dvojnásob. To ostatně vyplývá i z posledního průzkumu o sexuálním chování Čechů. Podle něj se velmi výrazné procento mužů stále potýká se sexuálními dysfunkcemi. Je to přitom poměrně s podivem, protože v dnešní době již existuje účinný způsob, jak problémy v sexuální oblasti řešit. Stačí jen sebrat odvahu a navštívit lékaře, který muže důkladně vyšetří a navrhne optimální léčbu.

Ve druhé polovině 90. let způsobilo doslova revoluci v sexuologii zavedení takzvaných inhibitorů PDE-5, které se používají jako farmaka na léčbu erektilní dysfunkce. Právě proto je překvapivé, že i po bezmála dvou dekádách existence efektivní léčby, trápí poměrně vysoké procento mužů neschopnost dosáhnout erekce. Jak vyplynulo i z aktuálního výzkumu o sexuálním chování Čechů, nějaký problém se ztopořením penisu stále přiznává více než 50 % mužské populace různého věku. Na vině je pravděpodobně stud, který mužům brání vyhledat lékařskou pomoc.

 

Obavy jsou zbytečné

Lékař je odborník, jehož posláním je řešit i sebeintimnější obtíže a pacient se vůbec nemá čeho obávat. Muži by neměli s návštěvou lékařské ordinace váhat už proto, že porucha erekce může být signál, kterým jim tělo dává najevo, že vše nemusí být zrovna tak, jak by mělo být, a to i v jiných oblastech, než jen v těch sexuálních. „Za problémy s erekcí se mohou například ukrývat mnohem závažnější kardiovaskulární choroby,“ upozorňuje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Už proto se vyplatí vyhledat odbornou pomoc včas.

Druhým častým mužským problémem je předčasná ejakulace. Celosvětově se uvádí, že se tato porucha týká přibližně každého pátého muže. V České republice se předčasná ejakulace týká necelých 20 % mužů. Příčin může mít tato dysfunkce několik, od těch fyzických – jako je třeba zkrácená uzdička žaludu, až po ty psychické. Někdy se také může stát, že je předčasné vyvrcholení jen důsledkem většího vzrušení z atraktivní partnerky. Pokud se však problémy při milování dostavují častěji a muž má pravidelně tendenci ejakulovat přibližně do dvou minut po začátku sexuálního styku, je už vhodné navštívit lékařskou ordinaci. „Rizika oddalování návštěvy lékařské ordinace přitom mohou být značná, a to zdaleka ne jen pokud jde o zdravotní hledisko. Měli bychom si uvědomit, že sexuální dysfunkce jsou příčinou přibližně 20 % rozvodů. Takže neřešením problému můžeme ohrozit nejen sebe, ale vlastně celý náš partnerský vztah,“ dodává MUDr. Taťána Šrámková z Fakultní nemocnice v Brně.

Jestliže patříte k lidem, jimž kazí poruchy erekce či předčasná ejakulace prožitek z milování, začněte problém řešit co nejdříve. Třeba tím, že navštívíte webové stránky www.nejennachvili.cz. Zde se dozvíte základní informace, které vás mohou zajímat. V případě potřeby navíc máte jedinečnou možnost položit prostřednictvím stránek dotaz lékařským odborníkům ve vašem regionu a případně si s nimi domluvit i osobní konzultaci. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
25. 4. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků