Medicína

Na našem trhu se objevují padělky léků. Riziko představuje internet.

Sbírání lístečků

V dnešní době není problém koupit padělky módních značek. Můžete chodit s „fejkkovou“ kabelkou nebo hodinkami a riskujete maximálně faux paux. Legrace však končí ve chvíli, kdy jde o vaše zdraví. Na trhu jsou k dostání padělky léků, které normálně dostanete jen na recept. Patří mezi ně medikamenty na nejrůznější neduhy, ale mezi nejvyhledávanější léčiva patří ta, jež řeší citlivé problémy.

Patří mezi ně například poruchy erekce nebo předčasná ejakulace. Zde mohou padělky léků zdravotní stav mužů ještě více zhoršit.

Černý obchod s léčivy kvete především na internetu. Mnozí nakupující hledají způsob, jak ušetřit, jiní si léky tímto způsobem opatřují prostě proto, že se se svým problémem stydí jít k lékaři. Nelegální nákup léků, které jsou výhradně na lékařský předpis, má svá výrazná rizika, která si mnohdy jejich spotřebitelé vůbec neuvědomují. Nikdy totiž není jisté, z jakého zdroje a od jakého výrobce lék pochází. Spotřebitel nemá jistotu, že lék skutečně obsahuje účinnou látku, nemluvě o tom, že není možné zcela věřit ani deklarovanému složení výrobku.

„V roce 2009 padělky jednoho z účinných léků na léčbu poruchy erekce, které obsahovaly perorální antidiabetikum (tzn. lék na cukrovku), způsobily, že 150 ne-diabetiků skončilo s hypoglykemií v nemocnici, 7 se dostalo do komatu, 4 muži zemřeli,” uvádí MUDr. Taťána Šrámková z Fakultní nemocnice v Brně. Už to samo o sobě dokazuje, jak velkým rizikem může nákup neoriginálních přípravků být.

Co je to vlastně padělek?

Definice Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 1999 nabízí celkem jednoznačnou odpověď: „Padělkem léčivého přípravku se rozumí takový přípravek, který je úmyslně a podvodně špatně označen se zřetelem na identitu a/nebo původ. Předmětem padělání jsou originální i generická léčiva a mohou obsahovat správnou nebo jinou účinnou látku, případně účinnou látku nemusejí obsahovat vůbec“. Zjednodušeně můžeme říci, že padělek je kopie existujícího léku, která je však nelegálně vyrobená a nesplňuje tedy ani potřebnou legislativu dané země.

 

Jaké padělky léků se na internetu kupují nejčastěji?

Mezi nejčastěji nakupované padělky léčiv se řadí anabolické steroidy a růstový hormon, následované léky na hubnutí. V posledních letech však získávají na popularitě také léčiva na intimní mužské problémy, jako je například porucha erekce nebo předčasná ejakulace, což ostatně potvrzují i sexuologové. „Dle výsledků našeho výzkumu, který jsme k tomuto problému provedli u reprezentativního souboru české populace, je to tak, že nejméně polovina všech léků na erektilní dysfunkce je získávána nelegálně, hlavně přes internet. Přitom právě zde člověk nemá jistotu, zda objednaný přípravek vůbec obsahuje účinnou látku, a pokud ano, zda to naopak není v množství, které by mohlo vážně poškodit zdraví. Sexuální problémy, jako jsou erektilní dysfunkce nebo předčasná ejakulace, přitom mohou být signálem vážného somatického onemocnění a i proto je při jejich výskytu rozhodně důležité vyhledat lékaře. Ten nakonec určí i nejvhodnější lék“, dodává sexuolog Petr Weiss.

Ať už řešíte předčasnou ejakulaci, či jakýkoli jiný zdravotní problém, skutečné řešení vám vždy může poskytnout jen lékař, který také předepíše přípravky, u kterých se nemusíte obávat o jejich původ, účinnou látku ani složení.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
14. 7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků