Wellness

Nasnídejte se

Sbírání lístečků

Snídaně je prvním jídlem, které bychom měli sníst. Bohužel se najde mnoho lidí, kteří snídani vynechávají.

Snídaně by měla tvořit přibližně 20 % potřeb celkového denního energetického příjmu. Význam potřeby příjmu potravy a tekutin po probuzení vyplývá z přirozených procesů našeho metabolismu. Náš mozek potřebuje trvalý příjem cukru glukózy. Jeho přirozené rezervy jsou malé, lokalizované v játrech. Když se tyto rezervy v průběhu nočního lačnění vyčerpají, musí se v organismu aktivovat další reakce, které začnou z jiných zdrojů tuto glukózu vytvářet. Náš organismus je na tyto momenty připraven, vnitřní prostředí se nemění. Nicméně některé studie, například u dětí ukazují, že vynechávání snídaní zhoršuje jejich pozornost a visuální vnímání.

V dlouhodobých studiích se však ukazuje ještě i něco jiného. Především to, že lidé, kteří vynechávají snídaně, mají většinou celkově horší skladbu jídelníčků. Celodenně konzumují více tuků, méně některých minerálních látek a stopových prvků či vlákniny. Tito lidé mají také větší sklon k rozvoji obezity a tím i ohrožení svého zdraví dalšími komplikacemi. Ukazuje se, že z tohoto hlediska není pouze podstatné přijímání či nepřijímání snídaní. Je to i jejich kvalita.

Například v USA proběhla studie u 9500 dětí, které konzumovaly snídaně s obsahem cereálií, bez obsahu cereálií nebo nesnídaly. U dětí, které ve svém ranním jídelníčku měly cereálie, bylo zaznamenáno nejen lepší složení přijímaných nutrietů, ale projevovalo se to i v menší tendenci těchto dětí k rozvoji obezity, což je žel problém současné civilizace. V našem zhodnocení různých ranních jídelníčků se ukázalo, že z tohoto hlediska nejlepší formou snídaně jsou cereálie s mlékem či mléčným výrobkem, kdy si tak náš organismus nejlépe doplní i potřebný vápník a kvalitní bílkovinu.

Přesto máte pocit, že snídani nestíháte?

 

Autor: MUDr. Petr Tláskal CSc.
Foto: iStock
29. 9. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků