Medicína

Nedostatek denního světla: Jaký může mít vliv

I když má zimní období své kouzlo, nedostatek denního světla může ovlivnit duševní pohodu. Jaké negativní důsledky se spojují s dlouhodobým vystavováním se umělému světlu a nedostatkem slunečních paprsků, a jak svému tělu pomoci nejen v zimním období, radí konzultantka PharmDr. Ivana Lánová.

Negativní vlivy nedostatku světla

Nedostatek denního světla ovlivňuje řadu tělesných funkcí, včetně tvorby vitaminu D. Také se může projevit poruchami spánku, zvýšeným pocitem únavy, sníženou koncentrací, podrážděním nebo až pocity duševní nepohody. „Sluneční záření ovlivňuje produkci hormonů serotoninu a melatoninu, které mají na starost náš cirkadiánní rytmus, tzn. cyklus spánku a bdění. Hladina serotoninu je ráno vyšší a během dne klesá, oproti tomu melatonin je tvořen večer a pomáhá nám usnout,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. Nedostatek světla v zimním období pak mívá za následek to, že se „hormon spánku“ vylučuje do organismu i v průběhu dne a způsobuje únavu a podráždění. „Během zimy se omezuje tvorba serotoninu. Kvůli tomu můžeme mít špatnou náladu, poruchy paměti či až depresivní příznaky,“ dodává Lánová.

Vystavení slunečnímu svitu zároveň pomáhá tělu produkovat vitamin D. „Jeho nedostatek se obvykle projevuje zvýšenou bolestí svalů, únavou, sníženou obranyschopností organismu, větší kazivostí zubů nebo vyšším sklonem k potížím s psychikou. „V zimních měsících, kdy je denního světla nedostatek, si můžeme pomoct suplementací doplňků stravy s vitaminem D,“ radí Lánová. Ne nadarmo se proto říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Není světlo jako světlo

Bez ohledu na roční období tráví většina populace svůj takřka veškerý čas pod umělým osvětlením, které často obsahuje modrou složku světla. Tu produkují nejen úsporné žárovky a LED osvětlení, ale i televize, notebooky a telefony. „Modré světlo je přirozenou součástí slunečního světla. Během dne je jeho koncentrace vyšší, a to zvyšuje naši bdělost. S příchodem večera ale jeho koncentrace ubývá,“ říká Lánová. „Přílišné vystavování se umělému osvětlení večer a v noci našemu omezuje vyplavování hormonu melatoninu. To má za následek problémy se spánkem a regenerací,“ dodává Lánová.

Respektujte denní cyklus

Co pro sebe můžeme udělat, abychom se i v zimě cítili „ve formě“? Během dne je důležitý pravidelný pobyt na denním světle, a to alespoň po dobu 15ti minut. A to i v případě, že je zataženo. Významnou roli hraje i pohyb. „Dále se doporučuje omezování pobytu v místnosti s intenzivním umělým osvětlením v období po západu slunce. Vhodná je rovněž výměna vnitřního osvětlení za tlumené s teplou barvou světla. Při práci s počítačem a telefonem lze používat brýle s filtry nebo nastavit „noční režim“ obrazovky. U některých zařízení (obrazovek počítačů, mobilních telefonů) je rozdílné nastavení jasu v závislosti na okolní světlosti už automatizované, tzn. že při jasném světle okolí se i jas obrazovky zvýší a ve tmě naopak, což je šetrnější k očím. Vhodné je i takové nastavení obrazovek, které posouvá barevnost displeje ve večerních a nočních hodinách směrem k teplejším barvám, které jsou pro oči obvykle příjemnější a zaručují tak lepší spánek,“ doporučuje Lánová.

Připravila: Petra Tomanová

Zdroj informací: https://news.harvard.edu/gazette/story/2003/09/when-light-has-you-singing-the-blues/, PharmDr. Ivana Lánová
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků