Medicína

Nemocnice: můžeme se v nich cítit lépe?

Sbírání lístečků

Každý si určitě pobyt v nemocnici vyzkoušel na vlastní kůži – když ne jako pacient, pak v podobě návštěvy nemocného. Chtěli byste zlepšit jejich chod? Zapojte se do celonárodního dotazníku!

Byli jste nedávno hospitalizovaní? Nebo snad musel váš příbuzný či jiný blízký člověk pobýt nějakou dobu v nemocnici a vy jste ho navštěvovali? Pak si rovnou v daném lékařském zařízení požádejte o dotazník spokojenosti pacientů, nebo ho najdete na webových stránkách www.hc-institute.org. Kromě času vás to nic nestojí a přitom můžete dát najevo svůj názor; s čím jste nebyli spokojení i co se vám líbilo.

Kdy to začalo

Před osmi lety vznikl celostátní projekt Nejlepší nemocnice v ČR díky neziskové organizaci HealthCare Institute, který si dává nemalé cíle – mapovat názory lidí na české a moravské nemocnice a ty předkládat všem zainteresovaným stranám. Letošní ročník dotazování se uzavírá 30. září, takže pokud chcete, můžete sdělit svůj názor i vy.

Má to smysl

Během osmi let dotazování se do průzkumu zapojilo více než 217 000 lidí z více než 150 nemocnic v ČR. Dotazník je anonymní a zaměřuje se na spokojenost lidí v té či oné nemocnici. Nebojte se, nejde vždy jen o kritiku, například v loňském roce lidé uvedli, že vysvětlit pacientovi možná rizika léčby se lékařům povedlo v 85 procentech případů.
Respondenti kromě jiného také napsali, co si myslí nejen o lokalitě zdravotnického zařízení, ale třeba i o stravování, které se stále jeví jako problém.

Jak se naloží s výsledky průzkumu?

„Snažíme se zapojit do „hry“ co nejvíce lékařů, ošetřujícího personálu i pacientů českých nemocnic. Výsledky průzkumu spokojenosti jsou každoročně předkládány ředitelům a TOP managementu nemocnic, se kterými se následně snažíme diskutovat o nasazování nových manažerských přístupů a zlepšení nedostatků, které z hlasování vzešly.“ říká Daniel Vavřina z neziskovky HealthCare Institute.

Ostatně čím více lidí dá najevo svůj názor, tím spíše je šance změnit to, co ne všude ještě funguje na jedničku.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
30. 5. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků