Wellness

Nenechte si ničit zdraví kvůli penězům!

Sbírání lístečků

Nedostatek finančních prostředků se může negativně projevit na zdraví jakéhokoliv člověka. Stres a obavy z budoucnosti proto mnoho lidí řeší rychlou půjčkou. To samozřejmě nemusí být špatně, pokud je splněno několik hlavních podmínek zodpovědného půjčování. Ještě předtím je ale vhodné vyzkoušet jiné věci.

Chybí vám peníze? Nejprve prověřte svoji situaci a výdaje

Každý člověk by měl mít svoje výdaje pod dohledem a v případě nedostatku peněz to platí dvojnásob. Proto je vhodné se držet následujících pravidel:

 1. Pravidelně prověřujte výdaje za telefon a internet – mnoho lidí platí za určité služby ze setrvačnosti. Telefon s internetem patří mezi ně. Zkuste si tedy zjistit, zda byste u jiného operátora neušetřili.
 2. Energie výhodněji – také za energie můžete ušetřit. Přitom nejde nutně o změnu dodavatele, ale někdy stačí využít výhodnou nabídku na slevu nebo udržení stávající ceny bez zdražování. Proto nepodceňujte informační dopisy od dodavatelů plynu nebo elektřiny.
 3. Ignorujte zboží u pokladen – dalším rizikem zbytečných výdajů jsou různé drobnosti připravené u pokladen obchodů. Během čekání na zaplacení mnoho zákazníků neodolá a koupí si je, přestože nejsou potřeba.
 4. Pozor na slevy v obchodech – slevové akce patří mezi největší „magnety“ na peníze. Na první pohled sice ušetříte, ale v konečném důsledku toho můžete nakoupit mnohem více, než při běžném nákupu. To nemusí být špatně, jestliže vám nakoupené zásoby vydrží adekvátní dobu. To ovšem nastává málokdy.
 5.  Obálkujte – udělejte si obálky podle jednotlivých druhů výdajů a snažte se neutratit víc, než jste si naplánovali. Když peníze v obálce dojdou, tak s dalšími výdaji pro danou oblast počkejte na další měsíc.
 6. Změňte práci – v případě, že máte možnost získat lépe placenou práci, neváhejte. Zbavení se starostí s financemi za to stojí.

Půjčka může být také řešením

Jestliže to jinak nejde, můžete podat žádost o půjčku na cokoliv. V současné době nabízí zajímavé půjčky mnoho poskytovatelů. Díky tomu nemá se schválením půjčky problém většina zájemců. Ovšem to neznamená, že byste neměli být obezřetní. Zadlužení má svoje zákonitosti a aby bylo bezpečné, je nutné akceptovat následující zásady:

 • Před podáním žádosti o půjčku si udělejte důkladný průzkum trhu. Nejjednodušší cestou je online srovnávač půjček, kde během okamžiku získáte podstatné údaje o velkém množství nabídek. Sledujte zejména RPSN, dobu splatnosti a poplatky spojené s prodloužením úvěru.
 • Porovnávejte bankovní i nebankovní půjčky. V obou segmentech můžete najít výhodný produkt, který je vhodný zrovna pro vás.
 • Pokud se vám nějaká nabídka líbí, dobře si promyslete, zda jste schopni ji zvládnout vrátit. Např. u půjčky před výplatou byste měli mít jistotu, že dluh splatíte i v případě, když by vám peníze od zaměstnavatele z jakéhokoliv důvodu nedorazily.
 • Důležité také je, abyste si nebrali půjčku v rozsahu, který během splátek zcela vyprázdní vaši peněženku. Vždy byste měli mít nějaké rezervní finanční prostředky na nečekané výdaje. Těmi můžou být např. oprava automobilu nebo výměna porouchané chladničky.
 • Zamyslete se i nad tím, zda potřebujete výplatu půjčky v hotovosti nebo na bankovní účet. Krátkodobých půjček na ruku je podstatně méně. Navíc nejsou obvykle tak výhodné, jako půjčky poskytované bankovním převodem.

Tip na závěr

Každý by měl vědět, že mezi krátkodobými půjčkami na cokoliv existují nabídky na první půjčku zdarma. Ty jsou poskytovány pouze v případě, že jste si u dané společnosti ještě nepůjčili. Příkladem můžou být půjčky Provident, Ferratum nebo Zaplo. Jenom nezapomeňte, že pokud byste dluh nevrátili ve smluvní lhůtě splatnosti, přijdete o výhodu půjčky zdarma.

KP
foto: iStock
5. 2. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků