Medicína

Není uhlí jako uhlí

Sbírání lístečků

Aktivní uhlí má v lékárničce pro případ střevních potíží většina z nás. Z čeho ale je, jak vlastně funguje a proč je vhodné tablety rozkousat nebo rozdrtit mnoho lidí neví.

Aktivní uhlí je pórovitá uhlíková látka, vyznačující se velkou adsorbční schopností, což znamená, že dokáže navázat látky, které mají být odstraněny (např. střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny).

Vlastnosti aktivního uhlí určuje četnost mikropórů a transportních pórů. Ve struktuře aktivního uhlí z kokosových skořápek převažují mikropóry, což znamená maximální adsorpci. Kávová lžička aktivního uhlí tak představuje svým povrchem plochu rovnající se fotbalovému hřišti. Jedná se tedy o enormní vnitřní povrch, který dává aktivnímu uhlí jeho jedinečnou schopnost adsorbovat široký rozsah složek z kapalné a plynné fáze.

Pro účinnost je pórovitost aktivního uhlí rozhodující. Proto je například pro rychlou detoxikaci u otrav nejvhodnější užívat aktivní uhlí formou prášku, neboť není třeba čekat na rozpad tablety, jehož délka závisí na technologii její výroby. Jeho nevýhodou je však nekomfortní užívání, potíže s dávkováním nebo možné znečištění okolí. U tablet zase riskujeme snížení účinnosti způsobené již zmiňovanou výrobou, zejména přílišným vysokým lisovacím tlakem. Ideálním řešením je tedy užití kapslí obsahujících prášek, který není nijak lisován ani jinak upravován. Kapsle se zároveň dobře polykají a dávkují. V případě potřeby je také možné prášek pohodlně vysypat.

Společnosti Aurovitas nabízí Carbofit v několika produktových variantách a formách:

Doplněk stravy Carbofit

Doplněk stravy Carbofit

Čisté aktivní rostlinné uhlí z kokosových skořápek obsahuje doplněk stravy Carbofit, který je díky hypromelosovým kapslím vhodný i pro vegany.

Doplněk stravy Carbofit plus

Doplněk stravy Carbofit plus

Produktovou řadu rozšiřuje doplněk stravy Carbofit Plus, aktivní rostlinné uhlí z kokosových skořápek obohacené o fenykl a ostropestřec. Fenykl obecný je víceletá rostlina, z níž se pro své účinky využívají jak listy, plody, tak řapíkatá část, kořen či semena. Traduje se, že je vhodný zejména pro podporu normálního trávení, normálního vylučování moči (detoxikaci). Ostropestřec mariánský je bylina, která se využívá pro antioxidační efekt a také jako podpora pro normální trávení a funkci jater – pro pročištění. Dále také pro udržení normální hladiny cukru v krvi a normální činnost srdce.

Doplněk stravy Carbofit sirup pro děti

Doplněk stravy Carbofit sirup pro děti

V nabídce se nezapomnělo ani na nejmenší, pro které je určen Carbofit sirup pro děti. Ten obsahuje aktivní rostlinné uhlí z kokosových skořápek ve formě sirupu obohacené o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému, ochraně buněk před oxidativním stresem a snížení míry únavy a vyčerpání. Forma sirupu zajišťuje rychlé působení aktivního uhlí, protože jej nezpomaluje nutnost rozpadu tablet či kapslí. Carbofit sirup pro děti má oblíbenou příchuť Coly.

Carbofit zubní pasta kosmetický přípravek

Carbofit zubní pasta kosmetický přípravek

K doplňkům stravy nabízí tato produktová řada také zubní pastu s bělícím a antiseptickým účinkem pro každodenní ústní hygienu a péči o zuby. Carbofit zubní pasta je kosmetický přípravek obsahující řadu přírodních aktivních složek pro optimální působení, jako jsou: rostlinné aktivní uhlí, prášek z vaječných skořápek, šťáva z aloe vera, extrakt ze zeleného čaje a esenciální oleje (pomeranč, máta, eukalyptus, tea tree).

Produkty řady Carbofit jsou k dostání v široké síti lékáren i v internetových obchodech.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Aurovitas
Foto: Aurovitas
13. 1. 2022

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků