Medicína

Nepříjemná kožní komplikace

Dlouhá jízda na kole, příliš těsné oblečení a horké letní počasí dokážou potrápit dospělé i děti. V místech, kde dochází k dlouhému tření kůže, se mohou objevit bolestivá zarudlá místa, která často mokvají.

Opruzeniny neboli intertrigo vznikají nejčastěji na vnitřní straně stehen, v tříslech, podpaží, pod prsy a mezi prsty u nohou. Obvykle jde o poškození pokožky při nadměrném pocení, přehřívání, ale roli mohou sehrát i plísně, bakterie a kvasinky. Nejčastější kvasinkou, která problém způsobí, je Candida albicans. Na postižené místo se přenáší při otírání těla ručníkem, oblékáním spodního prádla nebo z bot. Ve vlhkých kožních záhybech se jí velice daří.

Rizikovými faktory pro vznik opruzenin jsou obezita, cukrovka, inkontinence, nadměrné pocení, imunitní onemocnění, ne-dostatečná hygiena či nošení sádry (dlahy, ortézy, berlí) po úrazu končetiny. Zarudlou a zanícenou pokožku je třeba rychle ošetřit a neškrábat, aby nedocházelo k šíření opruzenin.

První pomoc: Zvýšená hygiena a vzduch

Postižené partie důkladně omyjte a osušte. Poté ošetřete speciální mastí nebo krémem a ideálně nechte volné, bez oblečení. Kůže potřebuje dýchat. Intertrigo se hojí asi 3 dny a po celou dobu je třeba důsledně dbát na hygienu, nosit pohodlné a vzdušné, nejlépe bavlněné, spodní prádlo i oblečení. V případě, že se stav kůže nelepší, mohou zánět zhoršovat bakterie nebo kvasinky a plísně. Při návštěvě lékaře vám dermatolog provede stěr na kultivaci a podle výsledku nasadí nejvhodnější léčbu.

Dospělí i děti

Opruzeniny se nevyhýbají dětem ani dospělým. U dospělých jsou častěji postiženi muži a opruzeniny jsou typické pro některá zaměstnání (profesionální řidiči) i sporty (cyklistika). U kojenců jsou nejrizikovější záhyby kůže pod plenkami, kde se kůže zapařuje a zároveň ji dráždí plenka. Nazývá se plenková dermatitis. Postižená místa je třeba často šetrně omývat, sušit, přebalovat a nechávat dítě co nejvíc bez plen, aby si kůže odpočinula na vzduchu. K ošetření se používají masti se zinkem nebo bylinné koupele.

Pomohou masti, bylinky i změna pracích prášků

Na opruzeniny zabírá bepanthen, kalciová mast, sudocrem, zinková mast, imazol, Ondřejova mast, zklidní je dětský zásyp, lékař může v případě kvasinkové infekce předepsat antimykotické přípravky. Pomáhají i bylinkové koupele nebo obklady z řepíku lékařského, přesličky, šalvěje, měsíčku. Stačí lžíci bylinky přelít čtvrtlitrem horké vody a nechat 10 minut vyluhovat. Když se opruzeniny opakují, je namístě přemýšlet i o změně pracích přípravků, značky kosmetiky (zvlášť u kojenců) či střihu spodního prádla.

Komerční prezentace
Foto: Sasja Borg Pixabay
9. 8. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků