Medicína

Nová dimenze rehabilitace s INFINITY Method

Sbírání lístečků

Téma rehabilitačního cvičení je aktuální nejen pro seniory či osoby po úrazu. I mladí, aktivní lidé projevují zájem o nějaký druh aktivity, která by jim pomohla nejen s případnou bolestí při pohybu či s tvarováním postavy, ale současně takové, které má vliv i na psychiku, sexuální energii, zvládání stresu, zkrátka pohlíží na člověka jako jednotnou bytost a řeší problémy fyzického i psychického rázu. To je de facto princip cvičení INFINITY, které vyvinula MUDr. Michaela Tomanová, MBA. Metodu s prokazatelnými výsledky předává dál svým kolegům na seminářích a školeních a sama ji aplikuje v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí.

„Všechny procesy v těle řídí mozek,“ vysvětluje Tomanová. Podle ní je způsob našeho myšlení a imaginace přímo spojen se stavem našeho těla, který je v konečném důsledku jeho odrazem. „Je dokonce teoreticky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a proto je přínosem i tzv. cvičení v představě, tedy aktivita, kdy na jednotlivé cviky pouze myslíme. Mozek totiž příslušné svaly i přesto zapojuje, vysílá do nich signály, a tak například u těžších stavů nedochází k zapomínání určitých pohybů,“ vysvětluje primářka. INFINITY Method je proto vhodná jak pro aktivní osoby, které ji cvičí v makropohybu, tak pro osoby s omezením, které mohou cvičit v menším rozhlasu, ale i pro nepohyblivé, kteří cvičí v představě.

Jak tuto rehabilitační metodu chápat?

1) Celkové zdraví organismu
Pravidelným cvičením si zlepšíte svou pohyblivost, pružnost, stabilitu, ovlivníte bolest pohybového ústrojí, prokrvíte celý organismus. „Při cvičení INFINITY se rovněž uvolňují do těla endorfiny, takže vás při jeho správném provedení zaplaví velmi příjemný pocit,“ popisuje svou zkušenost primářka. To se samozřejmě pojí s odstraněním stresu i posílení imunity. Pro INFINITY, tedy česky nekonečno, je typickým symbolem ležatá osmička, a právě ta je základem většiny cviků. „Jedná se vlastně o opisování tvaru ležaté osmičky pomocí našeho těla, a to v různých jejích rovinách,“ objasňuje původ názvu metody Tomanová.

2) Naučte se vnímat své tělo jako celek!
Velmi důležité je uvědomování si svého těla jako celku. „Osvědčuje se, když si při cvičení představíte ve vašem břiše bílé, nažloutlé, teplé světlo, které vyzařuje pozivitní energii,“ doporučuje Tomanová. Cvičení souvisí i s prouděním energie v těle. Pokud je něco v těle v nerovnováze, odrazí se to na našem psychickém stavu a naopak.

3) Pravidelným cvičením k lepšímu sexu

Kromě prokazatelného pozitivního vlivu na celkové zdraví nemůžeme nezmínit i plus v podobě zlepšení sexuálního života. „Aktivace svalů oblasti pánve a pánevního dna velmi pozitivně působí na prožívání sexu, cvičení tedy ovlivňuje i tuto část našeho života,“ dodává.

4) Získějte zpět svou pružnost
Každodenním pravidelným cvičením se budete cítit stále mladí, pružní a pohybliví. I v pokročilém věku lze pravidelným a důsledným cvičením zlepšit svat natolik, že se co do pružnosti a uvolnění budete cítit jako za mlada. „Já osobně mám s cvičením takovou zkušenost, že jsem v současnosti průžnější než ve dvaceti,“ popisuje Tomanová.

5) Bojujte se stresem – jde to i správným držením těla

Využíváním této metody vámi bude správně proudit energie. „Současným životním stylem, kdy věčně něco nestíháme a stresujeme se, si nevědomky blokujeme dráhy našich energetických drah. Strnulá šíje a ramena jsou projevem, ale i příčinou stresu, jedná se o typickou polohu člověka sedícího u počítače snažící se dodržet vražedný termín uzávěrky. Pokud budeme myslet na správný posed s uvolněnými rameny, stres z nás spadně mnohem snáz,“ tvrdí primářka Tomanová.

6) Cvičte kdykoliv a kdekoliv

Metoda INFINITY má tu výhodu, že ji lze aplikovat ve velkém množství variací. Po správném nácviku s fyzioterapeutem ji může každý provádět samostatně, takže rehabilitace není závislá místně ani časově a ve větší či menší míře jí můžete praktikovat kdykoliv a kdekoliv. „Cvičit v mikropohybu můžete klidně i v práci, aniž by to na vás kdokoliv poznal,“ jmenuje další z výhod doktorka. Cvičení tedy nebude nudit ani vás, ani váš mozek.

7) Tělo jako nástroj
Základní princip této metody je v podstatě velmi jednoduchý, a pokud nechcete, nemusíte přitom využívat žádných pomůcek, pracujete pouze se svým tělem.

8) Nikdy není pozdě začít

Pokud se budete opravdu konceptu INFINITY věnovat, naučíte se vnímat a ovládat své tělo a budete prožívat šťastný a spokojený život. Nikdy není pozdě začít. „INFINITY se přizpůsobí každému. Kdo nemá pohybové problémy, tomu pomůže s prevencí i tvarováním postavy, kdo se s bolestmi potýká, úspěšně se jich zbavuje a kdo má pohyb zakázán, cvičí pouze se svým mozkem,“ shrnuje univerzálnost metody primářka Michaela Tomanová.

Připravila: Zuzana

Foto: Archiv

24.9. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků