Zelená lékárna

Objevte kouzlo chia semínek

Pocházejí z Mexika a Guatemaly a někdy se jim přezdívá poklad aztéckých běžců. Označení Chia znamená v překladu „síla“ a v případě těchto droboučkých semínek není vůbec nadnesené. Jsou totiž plné látek důležitých pro náš organismus.

Chia semínka jsou plody šalvěje hispánské a svým vzhledem připomínají mák. V zemích svého původu se pěstovala ve velkém vedle kukuřice, fazélí a amaranthu. Semínka se konzumovala velice často. Lidé je roztloukali na mouku, přidávali do různých jídel a nápojů. Lidé si je dopřávali také proto, že mohli po jejich požití lépe hospodařit s energií, kterou potřebovali ke zdolání těžké práce.

 

Objevte je pro své zdraví

Proč jsou chia semínka tak zázračná? Obsahují totiž velké množství omega – 3 mastných kyselin, je jsou pro nás organismus nepostradatelné. Jde o esenciální kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit, je tedy třeba je přijímat stravou. Proč jsou tak důležité? Podporují správnou funkci ledvin, jater, plic a žlučníku, mají hojivé účinky, podporují paměť, mají blahodárný vliv na srdce a plíce, působí proti vzniku Alzheimerovy choroby a jsou významnými antioxidanty.

 

Jak se semínka chia užívají?

Velmi jednoduše. Prostě se přidají do jakéhokoli jídla podobně jako koření. Nemají však žádnou výraznou chuť a tak jídlo chuťově neovlivňují. Tento přírodní div obsahuje desetkrát více omega 3, než je v porci lososa, patnáctkrát více vlákniny, než je v brokolici, pětkrát více vápníku, než je v mléce, třikrát více železa, než je ve špenátu a je dvakrát silnějším antioxidantem než borůvky. Dále semínka obsahují čtyřiadvacetkrát více hořčíku než banány a v neposlední řadě také čistý protein, tedy zdroj okamžité energie.

Vzhledem ke schopnosti vázat na sebe vodu, napomáhají hydratovat organismus. V žaludku ve spojení s vodou se z nich pak stává hydratační gel a navozují tak pocit sytosti. Přisypáním semínek třeba do jogurtu zaženete hlad na dlouhé hodiny. Určitě se tak uplatní i jako výborný pomocník při každé dietě.  Pro každodenní péči o zdraví vám stačí pouze jedna odměrka semínek denně. 

Semínka koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v lékárnách. Prověřenou značkou jsou napříkad Mike™ Benexia®, jež pořídíte za doporučenou cenu 249 Kč (250 g). Informace hledejte na www.benexia.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: Benexia
13. 12. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků