Medicína

Odpuštění dodá energii i možnost žít pozitivně

Sbírání lístečků

Někdo nám v životě ublížil či ukřivdil. Cítíme smutek, nenávist, hořkost či vztek. Neumíme nebo nechceme odpustit. Utápíme se v negativních pocitech a dále oné situaci či osobě věnujeme přespříliš naší vzácné energie.

Co je odpuštění?

Odpuštění znamená vyrovnání se s nepříjemnou situací. Ukazuje nám únikovou cestu z nikdy nekončícího jevu plného výčitek, hořkosti či nenávisti. Dává nám možnost žít pozitivně. Odpuštěním si dopřejme svobodu.

Vyrovnání se s nepříjemnou situací

Ať už obviňujeme sebe nebo kohokoliv jiného, znamená to pro nás tmavý mrak v našem životě. Neustále o věcech přemýšlíme, nedopřejeme si klidu. Zmítáme se mezi nenávistnými a lítostivými pocity. Nepřijali jsme dosud situaci jako součást našeho života. Odmítáním však nic nenapravíme. Už se stalo a zpět nic nevezmeme. Berme tedy vše jako zkušenost. Jestliže věci přijmeme, jak přicházejí, lépe se s nimi vyrovnáme. A naopak s každou špatnou zkušeností budeme silnější.

Odpuštění jako „úniková cesta“

Naše neochota odpouštět nám způsobuje nemožnost najít cestu ven z problému. Nenecháváme svoji mysl v klidu, neboť neustále přemítáme ony špatné události, které se nám udály. Zaměřujeme se pouze na sledování nepříjemného cíle a veškeré naše vjemy z této negativity vycházející se navalují jeden na druhý. Odpuštěním nacházíme východisko. Dokážeme odejít ze začarovaného kruhu.

Více energie

Naučit se odpouštět je součástí pozitivního životního stylu. Nestačí jen správně jíst, sportovat a mít dostatek spánku. Odpuštěním si darujeme svobodu. Naše úsilí pak může jít jiným a příznivějším směrem. Odpuštění není jednoduchá a jednorázová záležitost. V první chvíli v dané situaci cítíme zlobu a veškerá naše mysl je zaplněna výčitkami a negativními pocity. Trvá nějakou dobu, než napětí povolí. První fáze trvá každému člověku různě dlouhou dobu a není jednoduché během ní odpustit. Dejme tedy nejdříve svým citům průchod a nechme je se se vším řádně porvat.

V další fázi se můžeme rozhodnout pro odpouštění. Neznamená to však ignorovat danou záležitost a dělat, že se nic nestalo. Naopak vše přijměme jako zkušenost pro náš další život. A odpuštěním nyní eliminujeme své negativní pocity, kterými oslabujeme především sami sebe. Dejme si tedy ten dar a odpusťme.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-flux/202009/5-reasons-why-its-important-forgive
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků