Medicína

Oslabení imunitního systému u dětí: Jak k němu přistupovat?

Náchylnost k nemocem patří mezi často diskutovaná témata jak na mnohých webech týkajících se zdraví, tak i ve spoustě diskuzí. Není se čemu divit, jelikož člověk často trpí nejrůznějšími onemocněními. Situace může být dána tím, že neléčil předchozí neduhy, anebo je stále ve stresu.

Příčin může být spousta. S většinou infekcí se dokážeme poprat a léčba nemusí být výrazně komplikovaná. Větší problémy nastávají u dětí. Mnohé z nich mají oslabenou imunitu a nemoci si domů nosí častěji. Jak se v takovýchto situacích chovat? Na to si odpovíme v následujících řádcích.


Kdy je dítě nejvíce náchylné k nemocem?

V momentu, kdy přijde do kolektivu. Od útlého věku se snažíme dítě od nemocí izolovat. Pokud víme, že jsou někde děti nakažené, mají rýmu, případně cokoli jiného, prostě na návštěvu nejdeme, nebo si k sobě známé nezveme. Stoprocentně musíte čekat, že když dáváte svého potomka do mateřské školy, tak si nějakou chřipku, ekzém i další neduhy přinese. Důležité je, jak se k celé situaci postavíte vy jako rodiče.


Návštěva pediatra není hned nezbytná

Příznaky onemocnění jsou především na dětech poměrně patrné a lehce čitelné. Typickým projevem je ztráta vitality. Děti jsou většinou hodně agilní a aktivní. Jestliže jsou nemocné, spíše se jim chce spát, jsou unavené a méně mluví. Pokud se ke všemu přidá ještě horečka a případně nevolnost, je zapotřebí zbystřit a pouhý pohyb mimo kolektiv už nemusí stačit. Horečku se snažte samozřejmě srazit pomocí zábalů, sirupů a čípků. Jestliže horečnatý stav přetrvává dva dny nebo horečky přesáhnou 39 stupňů, vydejte se k dětskému lékaři.


Prevence jako základ

Nesmírně důležitá je především podpora imunitního systému. Dítě je zapotřebí vést k pohybu a snažit se upravit mu jídelníček. Rozhodně se vyplatí dávat mu čerstvou zeleninu a ovoce. Zapomínat byste neměli ani na dostatek spánku. Rozhodně svoji ratolest ale nijak neizolujte. Nemá to smysl, některými nemocemi si zkrátka musí projít a ještě ji to zocelí. Výbornou volbou jsou také vitamíny a doplňky stravy. Více na www.vibovit.cz/produkty/school-produkty/school-8/.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků