Wellness

Péče o staršího psa nebo kočku

Sbírání lístečků

Máte doma psího nebo kočičího seniora? Období stárnutí může být náročnější. Přinášíme několik rad, jak se postarat o staršího domácího mazlíčka.

Každé zvíře se dožívá rozdílného věku. U psa je to nejčastěji 10 – 13 let a u kočky 12 – 18. Délka života se odvíjí od mnoha faktorů, zíákladem je genetika, pak zde máme kvalitní stravu, dostatek správného pohybu, spánek a celková péče o zdraví a dobrou kondici zvířete. Mnohdy na začátku můžeme některé faktory ovlivňující délku života našich domácích mazlíčků velmi podcenit. “Chovatelé psů a koček mnohdy podceňují výběr kvalitní stravy hned od mladého věku zvířete. Poté by měli i podle plemene přizpůsobit pohyb, doručit vždy základní zdravotní péči u veterináře a podobně,” sděluje Martin Pučálka odborník na výživu psů a koček. Pojďme se ale společně podívat, co vše můžete pro svého zvířecího seniora udělat právě teď.

Odlehčete stravu

Strava pro starší psy a kočky by měla být trochu odlišná. “Pokud máte doma aktivního psího nebo kočičího seniora bez sklonu k nadváze můžete pokračovat s krmivem, jak jste zvyklí. Pokud má ale zvíře tendenci k nadváze anebo méně pohybu, pak je dobré, aby obsah tuků byl 10 % a méně u psů, a u koček 15 % a méně,”  radí Martin Pučálka. Váhu a pravidelný pohyb byste u zvířete měli hlídat nezávisle na věku.

Dodejte vitamíny a minerály

Správně zvolená výživa je základ. V pokročilém věku zvířete se nebojte dodat potřebné vitamíny a minerály formou přírodních potravinových doplňků, které snadno přimícháte do běžné denní krmné dávky. “Vhodné je přidávat mořskou řasu kelpu, která působí báječně na zápach z dutiny ústní a taky na plak vznikající na zubech. Chybu neuděláte, když imunitu staršího zvířete posílíte vitaminem C,” doporučuje Martin Pučálka. Doplňky stravy je vhodné kombinovat i podle ročního období, na jaro a podzim se například doporučují pivovarské kvasnice jako antiparazitikum, ale i taky na lepší srst a přesrstění.

Přizpůsobte pohyb

Starší pejsek už nenaběhá tolik kilometrů jako před pár lety. A když naběhá, tak pak se sotva zvedne. Společně s pokročilým věkem je potřeba omezit běh a dlouhé túry. Je vhodné je nahradit kratšími a pomalejšími procházkami, kdy vám pes bude stačit a užijete si tak společně plnohodnotné chvíle. Skvělou volbou je i výměna obojků za kšíry, což by bylo vhodné pro řadu plemen už od mladšího věku, jelikož právě správně zvolený postroj nenamáhá tolik krční páteř, zejmána u plemen, která s tím mohou mít problémy.

Nepodceňte kvalitní veterinární péči

Starší zvířata jsou zpravidla častěji nemocná, neslouží zrak, nastává problém s chrupem apod. Proto je potřeba zvířeti zajistit opravdu kvalitní péči. Vybírejte vždy pokud možno veterináře specialistu na danou oblast. Například při problému s očima se raději objednejte přímo ke specialistovi na oční problematiku, jen tak budete mít záruku správné péče a hlavně ne zbytečně vynaložených financí. Pokud můžete poraďte se i s chovateli stejného plemene, kde jsou spokojení a kde mají jen ty nejlepší zkušenosti.

Připravila: Dominika Uhrová

Zdroj informací: Pučálka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků