Medicína

Péče o tělo znamená starat se i o své nosní dutiny!

Sbírání lístečků

Dutiny, sliznice dýchacích a polykacích cest, jsou jakousi bránou do našeho těla. Slouží jako filtr a jakási klimatizační jednotka našeho těla. Pokud jsou v pořádku ani nevíme, že je vlastně máme. Jakmile však vznikne nějaký problém, je to učiněná katastrofa. Zduření, zánět nebo pouze ucpaný nos, to jsou faktory, které nám dokáží velmi znepříjemnit život.

Naše sliznice jsou každý den zatěžovány obrovským množstvím nečistot. Například nosem, který je navíc nonstop v provozu, projde denně 10 až 15 tisíc litrů vzduchu. Výstelka nosu neboli nosní sliznice, zachytává ze vzduchu nežádoucí částice tak, aby se nedostaly do plic a do těla. Není-li sliznice nosu v dostatečné kondici a nestíhá svou roli plnit, přizve si na pomoc hlen, který se začne vytvářet v dýchacích cestách.


Tak jako bereme čištění pleti či zubů za naprostou samozřejmost, měli bychom pečovat i o své nosní dutiny. Dopřát jim pravidelnou péči a komfort, aby se zbavily nežádoucích látek a usazenin z vnějšího prostředí. Díky tomu můžeme své sliznice i celý organismus lépe ochránit před nežádoucími viry a bakteriemi.

Své dutiny nejlépe pročistíme například v moři, kde se při potápění mořská voda dostane do našich dutin, krásně je uvolní a odstraní nežádoucí usazeninky. Ne každý má ale tu možnost se k moři dostat, a pokud ano, rozhodně tam není několikrát do měsíce. Pro pravidelnou péči o nosní dutiny a nosohltan je však správný průplach vhodným roztokem nezbytný. Účinný je například koncentrát Vincentka Nasalis vytvořený na bázi přírodní léčivé silně mineralizované, jodové, uhličité minerální vody Vincentka. Dutiny si můžete vyčistit pomocí praktické plastové konvičky, kterou seženete v lékárnách. Díky šikovnému tvaru velmi jednoduše propláchnete dutiny i velmi malým dětem, které trpí jejich ucpáním. Seženete ji ve startovací sadě s roztokem Vincentky za 360 Kč.


Jak péče o dutiny prospívá našemu organismu?

Pravidelný proplach vhodným roztokem přispívá k urychlení obnovy přirozeného prostředí sliznic a ke zlepšení obranyschopnosti. Obzvláště v období zvýšeného výskytu infekcí tak účinně chrání horní cesty dýchací. Pomáhá u lidí s vysycháním sliznic během spánku či chrápání, proti opakovanému krvácení z nosu při tvorbě krust v akutních stavech. Je ideální rekonvalescencí po nejrůznějších operacích v oblasti nosní dutiny, nosohltanu, aj.

Proplach dutin je také vhodnou přípravou před nejrůznějšími operacemi nosních a vedlejších nosních dutin či před endoskopickým vyšetřením.

Proč používat koncentrát NASALIS?

  • neobsahuje oxid uhličitý, který je při proplachu nosních dutin velice nepříjemný
  • připravený roztok je isotonický
  • má upravené pH -> připravený roztok je lépe snášen nosní sliznicí
  • obsahuje glycerol, který je mírným antiseptikem, zvlhčovačem sliznice a upravuje osmotický tlak roztoku.
  • stačí ho smíchat s teplou pitnou vodou (na teplotu cca 37°C). Samotnou Vincentku je problém šetrně ohřát, tak aby nedošlo k jejímu znehodnocení
  • cenově výhodnější -> 1 balení NASALISu je na 15 proplachů = cca 5,50 Kč/ 1 proplach. Vincentka 0,7l -> max. 3 proplachy z láhve = cca 10,- Kč / 1 proplach


Připravila: Zuzana
Foto: archiv
12.10. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků