Krása

Pečujte v zimě správně o svou pleť

Nevyzpytatelné, chladné počasí dokáže zamávat nejen s naší psychikou, ale také s pokožkou. Aby pleť přežila zimu „bez ztráty květinky“, je třeba dodržovat několik praktických zásad. Nic složitého, nebojte se!

Víte, že kvalitu a aktuální stav pokožky dokáže ovlivnit také kyslík? Přesněji řečeno jeho nedostatek? Je to tak – v zimě přece jen méně chodíme ven. Zkuste to napravit a pokud zrovna nebudou sněhové vánice, vydejte se na procházku. Prospějete si několikanásobně: prokrvíte svou pleť, podpoříte práci metabolismu, zlepšíte si kondici.

Pozor na životní styl

Na stavu naší pleti se kromě genetických dispozic podepisuje také způsob života. Kdo je stále v napětí a ve stresu, navíc třeba i kouří, ten se záhy „propracuje“ k povadlým a našedlým tvářím. Dále je však důležitý i váš jídelníček. V období mnoha viróz a nachlazení uděláte jen dobře, když svůj organismus budete průběžně zásobovat zeleninou a ovocem. Zkuste například druhy, jež mají hojně vitamínu C, třeba pomeranče či kiwi. A když už budete tělo vyživovat cíleně, přidejte ještě doplněk stravy určený právě pro zlepšení stavu kůže, ale i vlasů a nehtů.

Pro krásné rty

V oblasti rtů a očí máme nejjemnější pokožku, tak bychom jí měli věnovat náležitou péči. Každá kabelka „unese“ lip-balzám nebo starý dobrý jelení lůj, kterým rty potírejte několikrát denně. Důvod je zřejmý – kde je kůže nejtenčí, tam má nejvíce sklony k vysušování, popraskání, tvoření šupinek a podobně. Navíc pokožka rtů není vybavená mazovými žlázkami, které by ji dokázaly přirozeně promašťovat, také si mnohdy, byť si to ani neuvědomujeme, rty olizujeme – jsou přece suché, tudíž je „zvláčňujeme“, avšak ne zrovna vhodným způsobem.

Pro půvabnou tvářičku

Kosmetické přípravky určené pro chladnější zimní období by měly vaši pleť dostatečně hydratovat – ano, nejen v létě, ale také v zimě je třeba udržovat v pokožce vláhu – a samozřejmě i vyživovat. Dáte-li přednost mastnějším krémům, pořídíte své pleti další ochranný obal, nebude se tolik vysušovat. Kromě jiného by tyto přípravky měly poskytovat antioxidanty, například vitamíny A a E, a dále oleje či másla. Kromě samotného obličeje včetně očních partií, na něž patří speciální přípravek, si pečlivě natřete také krk a dekolt.

Než půjdete spát

I když se vůbec nelíčíte, je třeba pleť večer před usnutím zbavit všeho, co se za ní přes den nashromáždilo – vy to sice nevidíte, ale jakmile obličej omyjete pleťovým mlékem a následně tonikem, pocítíte rozdíl. Vaše pokožka pak může dobře dýchat a zároveň přijmout látky, které jí následně dopřejete v podobě nočního krému.
Kromě této péče, kterou provádějte nejen večer, ale i ráno (ráno pak jen před odchodem do práce volte k tomu určený pěstící krém), jednou za čas myslete také na peeling. Nemáte-li problematickou pleť, doporučuje se provádět ho jednou týdně. Pak by bylo prima, kdybyste nanesli pleťovou masku a dopřáli si chvíli relaxace. Zasloužíte si ji!


Připravila: zuz, mar
Foto: iStock
11. 1. 2021


Diskuze: příspěvků