Koupili jste si v květinářství orchidej nebo jste ji dostali jako dárek? Poradíme vám, jak se o ni správně postarat, aby vám dlouho krásně kvetla. Přestože péče o tyto půvabné pokojové rostliny není složitá, je třeba dodržovat určitá pravidla.
Kterou si vybrat
U nás je nejrozšířenější a také se nejsnáze pěstuje rod Phalaenopsis, neboli kůrovec. „Zahrnuje zhruba šedesát exotických druhů. Květy připomínají tropické noční motýly a ozdobí vaše obydlí déle než půl roku. Na stvolu jich vyrůstá větší množství, proto působí velmi bohatým dojmem,“ uvádí specialistka na orchideje Helena Ševčíková. A dodává, že v bytech se bude dobře dařit i dalším orchidejím, jako jsou například Oncidium papilio, Vanda sanderiana nebo Cattleya dowiana.
Kam ji umístit
Orchideje potřebují dostatek světla. Proto je optimální pěstovat je na parapetu u oken orientovaných jižně nebo v jejich blízkosti. Při umístění na západ se může květina přehřát a hrozí „spálení“ listů. Některé choulostivější druhy navíc v zimě trpí světelným deficitem, ten se však dá řešit speciálními zářivkami (u rodu Phalaenopsis však tento problém nehrozí).
Netradiční zálivka
Systém zalévání je poněkud jiný než u běžně známých pokojovek. Jednou týdně nalijte vodu do větší nádoby a sem ponořte celý květináč. Nejlepší je voda dešťová, ale samozřejmě lze použít i měkkou odstátou vodu z kohoutku. Přibližně za půl hodiny rostlinu vyjměte, nechte okapat a postavte zpět. Co je třeba vědět? V misce pod květináčem nesmí být neustále voda, jinak orchideji uhnijí kořeny. Občas můžete květině dopřát i spršku z rozprašovače.
Hnojíme s rozmyslem
Buď můžete aplikovat hnojicí roztok v příslušném poměru přímo se zálivkou do substrátu, nebo použijte hnojicí tyčinky, případně výživu ve spreji. „V době vegetace rostliny hnojte jednou týdně, v zimním období stačí jednou měsíčně. Speciálně pro orchideje existují určité typy hnojiv, v nichž jsou optimálně kombinovány živiny a minerály. Nedoporučujeme používat klasická hnojiva pro pokojové květiny,“ radí Helena Ševčíková.
Pozor na nepřátele
Škůdce napadající orchideje můžeme pomyslně rozdělit na „neškodné“ a na ty, co rostlině skutečně ublíží. Zatímco chvostoskok a smutnice nevadí, červci, svilušky, puklice a mšice bez milosti likvidujte. Tvoří sítě bílého chmýří či pavučinek, po nakažení se listy stávají lepkavými a černají, což způsobuje zástavu jejich růstu a žloutnutí. Co s tím? Květinu vyjměte, opatrně omyjte její kořeny vlažnou vodou, ošetřete vhodným chemickým přípravkem a přesaďte do čerstvého substrátu.
Dají se rozmnožovat?
Už jste slyšeli slovo keika? „Někdy se může stát, že na rostlinách Phalaenopsis začnou vyrůstat mladé rostlinky – takzvané keiki. Pokud se na nich utvoří kořínky a více než tři lístečky, přichází pravý čas je od rostliny oddělit,“ nabízí tip odbornice. Keiki pak zasaďte do malých květináčků s vrstvou substrátu a těšte se z budoucí bohatší sbírky těchto pokojových krásek.
Připravila: Věra Hájková