Krása

Pigmentové skvrny jako nechtěná vzpomínka na léto? Víme, jak jim předcházet!

Sbírání lístečků

Kůže se během života mění. S přibývajícím věkem ztrácí pružnost, ztenčuje se a často se na ní objevují flíčky zvané pigmentové skvrny. U žen se tvoří v souvislosti s hormonálními výkyvy během těhotenství či menopauzy. A mnohdy také jako nežádoucí efekt hormonální antikoncepce nebo substituce.

Ještě častěji však k hyperpigmentaci dochází z jiného důvodu – tmavá místa se mohou na pokožce objevit následkem intenzivního působení slunečních paprsků. Pokud se již nyní hrozíte chvíle, kdy vám „ozdobí“ tělo a pokazí celkový dojem z krásného opálení, přečtěte si tento článek o účinné prevenci a léčbě.


Proč se pigmentové skvrny tvoří?

Hyperpigmentaci může způsobit jeden i více faktorů. Nejpostiženější skupinou jsou ženy ve věku 20-50 let, které prochází hormonálními změnami a zároveň tělo často vystavují UV paprskům – včetně těch umělých během opalovací kúry v soláriu. Odborníci se jednoznačně shodují, že zdaleka nejúčinnějším opatřením proti vzniku pigmentových skvrn je ochrana pokožky před sluncem, a to nejen při opalování u vody, ale také v průběhu celého dne, kdy se dotyčná osoba pohybuje mimo budovu.

Ochrana pokožky před sluncem

Ochrana pokožky před sluncem

Důslednost se vyplácí především lidem s citlivou pokožkou a genetickými predispozicemi k nadměrné tvorbě pigmentu. Víte-li, že se s pigmentovými skvrnami na obličeji či na jiných částech těla potýkají vaši blízcí příbuzní (rodiče nebo prarodiče), je velmi pravděpodobném že jste po nich sklony podědili.


Hyperpigmentace může postihnout každého – a poněkud paradoxně se o něco častěji objevuje u lidí tmavší pleti (tzn. s vyšším fototypem). Skutečnost, že můžete kůži na poměrně dlouhou dobu vystavit slunečním paprskům, aniž by se spálila, nijak nesouvisí s odolností vůči tvorbě pigmentových skvrn.


Jak na prevenci vzniku pigmentových skvrn?

Kromě ochrany pokožky před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů a pobytem ve stínu v době, kdy jsou UV paprsky nejintenzivnější, je vhodné zvážit skoncování s antikoncepcí či hormonální substitucí.

Málokdo tuší, že tvorbu pigmentových skvrn může ovlivnit také kouření. V kůži kuřáka dochází k poklesu efektivního pronikání krve k vnějším vrstvám pokožky a roste riziko poškození kapilár a žil. V konečném důsledku se negativní vliv projevuje vznikem jizviček a hyperpigmentací.

Kosmetika na pigmentové skvrny Pigmentbio

Kosmetika na pigmentové skvrny Pigmentbio

Velmi účinným pomocníkem nejen v rámci prevence, ale také při léčbě rozvinuté hyperpigmentace, je vhodně zvolená kosmetika na pigmentové skvrny. Zvučné jméno mají kvalitní produkty řady Pigmentbio od Biodermy v čele s denním krémem s SPF 50. Díky patentované technologii LUMIREVEAL výrazně redukuje tvorbu melaninu, zesvětluje pokožku a chrání ji před předčasným stárnutím.

 

KP
Foto: Bioderma
23. 4. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků