Wellness

Plavání a rehabilitace v bazénu

Proč je plavání nebo cvičení ve vodě tak úžasné? Protáhnete si celé tělo, nezatěžujete přitom klouby a navíc posilujete imunitu. Ovšem voda v bazénu vám pomůže i tehdy, máte-li zdravotní trápení.

Jak si dopřát správnou dávku vodního živlu pro zdraví, abychom prospěli svému organismu, na to jsme se zeptali fyzioterapeutky Evy Ištvánkové.

Při jakých diagnózách je vhodná pravidelná rehabilitace v bazénu?

Léčebnou rehabilitací v bazénu rozumíme rozcvičování pacienta v rehabilitačním bazénu s teplou vodou 32 °C pod dohledem fyzioterapeuta. Tato léčba musí být indikována lékařem a její počet je limitován zdravotními pojišťovnami. Kdežto plavání v bazénu je chápáno jako rekondice (eventuálně po předchozím rehabilitačním cvičení), klient využívá veřejných bazénů podle svých potřeb a možností. Plavání je vhodné u všech chorob pohybového ústrojí s ohledem na celkový zdravotní stav pacienta. Klienti, kteří trpí závažnějšími celkovými chorobami, například srdečními, ledvinovými, vysokým krevním tlakem nebo nekompenzovanou cukrovkou, by se měli vždy poradit se svým praktickým lékařem. Využívání bazénu je zakázáno osobám s kožními onemocněním, defekty kůže a inkontinencí (možno s využitím speciálních pomůcek).

Jak nám rehabilitace ve vodě prospívá?

Pohyb ve vodním prostředí je pro zdravou populaci (i pro děti) velmi prospěšný z mnoha důvodů. Za prvé jde obecně o prospěšnost pohybu jako takového při dnešním sedavém způsobu života. Za druhé vliv vodního prostředí přispívá k posilování imunity organismu a působí jako prevence nemocí z nachlazení. Na pohybový aparát při cvičení působí hydrostatický tlak a vztlak vody, který mění podmínky pro cvičení – je to pohyb proti odporu sloupce vody a naopak dochází k nadlehčování těla a jeho částí. Pohyb je umožněn například osobám se slabou sílou svalovou dolních končetin, kde samostatný pohyb osoby mimo vodní prostředí je velmi obtížný nebo není vůbec možný.

Existuje doporučení, jak dlouhá a častá by měla rehabilitace v bazénu být, aby byla skutečně účinná?

Při ambulantní léčebné rehabilitaci je cvičení v bazénu limitováno cvičební jednotkou v délce 15 minut. Jedná se o poměrně fyzicky náročné cvičení, po kterém může cvičenec cítit únavu. V některých lázních se však pacient setká i s cvičební jednotkou 30 minut, která je ovšem přizpůsobena zdravotnímu stavu cvičících osob. Cvičení v bazénu se vždy řídí ordinací lékaře (zpravidla 1 až 3x v týdnu). A rekondiční plavání? Doporučuje se hlavně pravidelně, frekvence 1 až 2x týdně je dostačující.

Můžeme rehabilitovat i samotným plavání?

Plavání v bazénu je možné více styly, každý z nich je vhodný pro různá onemocnění a zvyšování kondice. Určitě lze poradit stylové plavání (styl prsa s ponořováním hlavy), různé nestylové modifikace mohou některá onemocnění i zhoršit. Při obtížích s krční páteří se doporučuje spíše kraul a znak (správná poloha krční páteře při plavání). Styl delfín je již několik let doporučován například při celkovém onemocnění páteře – při degenerativním postižení páteře, při skoliózách.

Užívejte si tedy vodu tak, aby vám relaxace i cvičení v bazénu přinášely nejen radost, ale také tělesnou zdatnost.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Eva Ištvánková
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků