Wellness

Jak nám prospěje plavání: nezatěžuje klouby a zapojíte hlavní svalové partie

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Přináší radost z pohybu, posiluje zdraví a zlepšuje celkovou kondici. Na přínosy plavání se zaměřil i web healthline.com. Vybrali jsme pro vás následující informace.

Úleva pro klouby a svaly

Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování svalstva je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní a regenerační účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přináší úlevu od napětí a únavy.

Plavání je pro tělo lepší a přirozenější než jiná cvičení prováděná na zemi či pomocí přístrojů. Voda tělo přirozeně nadnáší, tím nejsou zbytečně zatěžovány klouby a nedochází tedy k nechtěným úrazům. Ve vodě vážíme jen jednu desetinu své skutečné váhy. Zároveň nám voda klade mnohem větší odpor než vzduch, musíme tedy na jednotlivá tempa vynakládat větší energii.

Pohyb, který je typický pro plavání, zlepšuje hybnost hlavně ramenních a kyčelních kloubů, ale i kotníků a zápěstí. Při správném a pravidelném plavání, které vyžaduje zadržování dechu, se zlepšuje i kapacita plic. Jedná se tedy o celkově vhodné dechové cvičení. Pokud trpíte záněty horních cest dýchacích či chronickou bronchitidou, prospěje vám zaplavat si v teplé mineralizované vodě, z které inhalujete řadu léčebných látek.

Redukce váhy

Jestli je cílem plavání redukce váhy, věnujte se mu alespoň 30 minut denně. Tím je spáleno dostatečné množství energie a nastartován metabolismus. Množství spálené energie je závislé na několika faktorech. Těmi jsou hlavně: způsob, jakým plaveme, intenzita plavání, technika plavání, naše fyzické předpoklady a celková kondice.

Krytý či venkovní bazén?

Při plavání je důležité mít na paměti, proč vlastně plaveme. Chceme si odpočinout a relaxovat? Nebo je naším cílem zlepšení kondice, uvolnění svalů a načerpání energie? Pokud jste milovníkem klasických plaveckých bazénů, po celé ČR je jich několik stovek a využít můžete toho, který je nejblíže vašemu bydlišti. Musíte ale počítat s vyšší koncentrací chlóru a dalších čisticích prostředků, které jsou ve vodě obsaženy. Citlivější jedinci na ně mohou reagovat a hrozí u nich různé formy alergických reakcí.

V nekrytých bazénech je koncentrace chloru sice většinou zcela stejná, ale uzavřené prostory nebrání jeho vstřebávání do vzduchu. Návštěvníci mají proto pocit, že voda není tolik cítit a nepříjemné účinky chloru jsou slabší. Termální nebo vyhřívané venkovní bazény navíc nabízí požitek z plavání v teplé vodě pod širým nebem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/benefits-of-swimming
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků