Wellness

Plavejte pro radost i pro zdraví

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Přináší radost z pohybu, posiluje zdraví a zlepšuje celkovou kondici. Jedinci, kteří se plavání pravidelně věnují, mají větší sílu, lepší pohyblivost celého těla a méně trpí fyzickou a psychickou únavou.

Úleva pro klouby a svaly

Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování svalstva je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní a regenerační účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přináší úlevu od napětí a únavy.

Plavání je pro tělo lepší a přirozenější než jiná cvičení prováděná na zemi či pomocí přístrojů. Voda tělo přirozeně nadnáší, tím nejsou zbytečně zatěžovány klouby a nedochází tedy k nechtěným úrazům. Ve vodě vážíme jen jednu desetinu své skutečné váhy. Zároveň nám voda klade mnohem větší odpor než vzduch, musíme tedy na jednotlivá tempa vynakládat větší energii.

Pohyb, který je typický pro plavání, zlepšuje hybnost hlavně ramenních a kyčelních kloubů, ale i kotníků a zápěstí. Při správném a pravidelném plavání, které vyžaduje zadržování dechu, se zlepšuje i kapacita plic. Jedná se tedy o celkově vhodné dechové cvičení. Pokud trpíte záněty horních cest dýchacích či chronickou bronchitidou, prospěje vám zaplavat si v teplé mineralizované vodě, z které inhalujete řadu léčebných látek.


Léčebné plavání

Při návštěvě bazénů či koupališť se speciální vodou, budou účinky na naše tělo ještě umocněny látkami obsaženými ve vodě. Například geotermální koupaliště s mineralizovanou vodou mají prokázané léčebné účinky na pohybový systém, hlavně na zánětlivá onemocnění, degenerativní onemocnění a revmatismus. Vhodné podmínky pro vznik termálních pramenů byly hlavně na Slovensku, takže pokud míříte za lyžováním do Tater, zastavte se zaplavat si například v Thermal Park Vrbov. Voda zde má příjemných 38 °C a areál je vzdálen jen 20 kilometrů od hlavních lyžařských středisek.


Štíhlá linie za 30 minut denně

Jestli je cílem plavání redukce váhy, odborníci doporučují věnovat se mu alespoň 30 minut denně. Tím je spáleno dostatečné množství energie a nastartován metabolismus. Množství spálené energie je závislé na několika faktorech. Těmi jsou hlavně způsob, jakým plaveme, intenzita plavání, technika plavání, naše fyzické předpoklady a celková kondice. Touto aktivitou je možné spálit až 5x více energie než běžnou chůzí.


Kde plavat v zimě

Při plavání je důležité mít na paměti, proč vlastně plaveme. Chceme si odpočinout a relaxovat? Nebo je naším cílem zlepšení kondice, uvolnění svalů a načerpání energie? Většina plaveckých bazénů má celoroční provoz, jiné je to u venkovních koupališť. Ty většinou bývají omezeny letní sezónou a jejich otevření je závislé na venkovním počasí. Neplatí to ale u všech. Další možností, zvláště pro rodiny s dětmi, mohou být aquaparky, které kombinují plavecké bazény se zábavnými atrakcemi, jako jsou tobogány, vířivky a různorodé skluzavky. Ne vždy ale poskytují dostatečný prostor pro individuální plavce.


Krytý či venkovní bazén?

Pokud jste milovníkem klasických plaveckých bazénů, po celé ČR je jich několik stovek a využít můžete toho, který je nejblíže vašemu bydlišti. Musíte ale počítat s vyšší koncentrací chlóru a dalších čisticích prostředků, které jsou ve vodě obsaženy. Citlivější jedinci na ně mohou reagovat a hrozí u nich různé formy alergických reakcí.

V nekrytých bazénech je koncentrace chloru sice většinou zcela stejná, ale uzavřené prostory nebrání jeho vstřebávání do vzduchu. Návštěvníci mají proto pocit, že voda není tolik cítit a nepříjemné účinky chloru jsou slabší. Termální nebo vyhřívané venkovní bazény navíc nabízí požitek z plavání v teplé vodě pod širým nebem a občas i záplavou sněhových vloček. Takový zážitek nabízí i Thermal Park Vrbov, který má otevřeno celoročně.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
8. 12. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků